Svátek má: Hugo

Komentáře

Kateřina Konečná

předsedkyně KSČM

Tahle země není ani pro středněvěké?

Bylo jim pětadvacet let, když s nadšením hltali každé slovo projevu Václava Havla a těšili se na tentokrát už opravdu lepší zítřky.

„Komunisté vás budou strašit nezaměstnaností, není to pravda, ničeho se nebojte,“ zaznělo tehdy v projevu. Jejich puchýře na rukách po mohutných potlescích však postupně nahradily vrásky na čele. A nikoliv jen proto, že je jim o šestadvacet let více.

Úřad práce totiž ke konci června evidoval 138 tisíc uchazečů o zaměstnání starších 50 let, což je 30,7 procent z celkového počtu nezaměstnaných. Tedy téměř třetina! Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí bylo na přelomu tisíciletí nezaměstnaných padesátníků téměř o polovinu méně, tedy 74 tisíc (16,2 procent).

Zaměstnanci ve věku 50+ jsou přitom zkušení, díky tomu i rychle zapracovatelní, z pochopitelných důvodů, například pod tlakem blížícího se důchodu, jsou často i o něco zodpovědnější… Podle zprávy ministerstva k nim však firmy přistupují s předsudky. Obávají se omezených schopností učit se novým věcem, schopnosti adaptovat se na změny či udržet krok s technologickým vývojem.

Ministerstvo chce situaci zlepšit například příspěvkem firmě, která padesátiletého zaměstná. Netuším, jak tímhle dokáže situaci zásadně zlepšit - mluvíme o 138 tisíc nezaměstnaných, každopádně je to snaha chvályhodná a hlavně potřebná. Jen se obávám, aby při podobných snahách nenarážela na zavřené dveře ministra financí. To, že se Andrej Babiš pomalu nenápadně přestává stylizovat do role zachránce krizí decimované země, ale spíše jej vídáme na fotkách z toalet nebo rockových festivalů, o něčem svědčí.

Možností, jak snižovat nezaměstnanost obecně, je více. Kupříkladu zkracováním pracovního týdne bez snižování mezd či negováním všech snah o posouvání hranice pro odchod do důchodu. Aktuálně bychom měli také efektivněji využívat evropské sociální fondy.

Musí být to ale upřímná vůle, ne jen slib politika, kterému příliš mnoho voličů naivně uvěřilo, že se to »prostě spraví«, a který dneska bývá občas brzdou pro sociální zákony. Jinak titulek na příští zprávě ministerstva práce bude parafrází názvu amerického románu „Tahle země není pro staré“.

Kateřina Konečná

Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
54%
Ne
transparent.gif transparent.gif
23%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%