Svátek má: Kamil

Komentáře

František Šimeček

IT, sytémový inženýr

Obavy z vakcíny

Na novém zpravodajském kanále BBC Prima News v hlavních večerních zprávách dávali rozhovor s Billem Gatesem o vývoji vakcíny proti koronaviru v jeho nadaci.

Měl jsem z toho velké mrazení v zádech.
   
Nemyslím tím různé konspirační teorie, na které jsem již narazil a kde se uvádí, že jeho vakcíny způsobují neplodnost, umírání lidí a podobně. To můžou být jen konspirační teorie. Ale Bill Gates je celosvětově známá osobnost a stejně tak je po celém světě používaný jeho nejznámější produkt – operační systém pro počítače Windows. Nyní jejich již jubilejní desátá kompletně přepracovaná verze.
     
Všechny verze Windows se kromě užitečných uživatelských vlastností především vyznačují padáním systému, jeho "zamrzáním" v té nejméně vhodné chvíli, špatnou funkčností v určitých místech ale hlavně spoustou děr, které umožňují hackerské útoky, ovládnutí počítače na dálku, nebo pronikání a škodlivou činnost virů až po zničení veškeré práce uživatelů. A jakýmkoliv důsledkům pro tvůrce se brání Vaším souhlasem s licenčními podmínkami pro používání ještě před instalací tohoto programu.
    
Windows jsou jeho celoživotní dílo ale ani v jedné verzi se nesnažil odstranit veškeré problémy, nebo novou verzi vytvořit pokud možno  s minimem problémů. Naopak, hlavní vždy bylo přijít s novými Windows co nejdříve, zahrnout tam další funkce, které dříve řešily jiné programy a tím sebrat vítr z plachet jakékoliv konkurenci a především opět prodávat a vydělávat peníze. Samozřejmě, na nejkřiklavější problémy vydával tak zvané záplaty, někdy i dříve, než začal masivní prodej samotného produktu, někdy vydával i záplaty přes záplaty a záplaty s dalšími chybami. Mimochodem - chodili by jste s takto záplatovanými kalhotami mezi lidi? Ale u počítače jste si na to jaksi zvykli.
   


Stejně tak postupoval i s dalšími produkty, určitě všichni znají Word i celý balík Office do kterého patří, ale věnoval se i dalším počítačovým programům. Celý život se projevoval jako ten nejdravější kapitalista,  jehož cílem je zničit konkurenci, maximalizovat zisk a prodávat pořád dokola v nových verzích to, za co jste již dříve zaplatili a tím vydělávat znovu a znovu.
    
A nyní v rozhovoru uváděl, že chce vakcínu proti koronaviru vyvinout co nejdříve a vyrobít jí 7 miliard dávek, to znamená pro všechny planetě. Přeloženo do jazyka byznysu - převálcovat konkurenci, získat monopol a maximalizovat zisk, bez ohledu na to, jestli bude vývoj uspěchaný a produkt nebude "dokonalý". Ale čemu se divit, to je přece jeho celoživotní krédo. Vy by jste před takovými vakcínami od pana Gatese neměli obavy? Já tedy obrovské.
    
Jedna poznámka na závěr. Dávala BBC Prima News tento rozhovor proto, aby varovala před takovou vakcínou, nebo spíše proto, že redakce zpravodajtví sdílí s Billem Gatesem a dalšími osobnostmi některé neoliberární názory?
    
František Šimeček


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
46%
Ne
transparent.gif transparent.gif
28%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%