Svátek má: Zlata

Komentáře

Kateřina Konečná

předsedkyně KSČM

Netransparentnost smluv EU s farmaceutickými firmami

V úterý měli europoslanci možnost mluvit na výboru ENVI znovu se zástupci Evropské komise o hromadných nákupech vakcín.

S vystoupením zástupkyně příslušného odboru Komise paní Galliny nejsem vůbec spokojená. Hlavně nejsem spokojená s tím, že nám -  poslancům Evropská komise zpřístupní k nahlédnutí pouze jedinou smlouvu na hromadné nákupy vakcín z šesti možných, a to ještě tu nejméně důležitou: se společností CureVac. Narovinu, CureVac nemá vakcínu ještě ani vyvinutou, natož autorizovanou pro trh EU. Vidět znění této smlouvy má tak pro mě spíš akademickou hodnotu, vzhledem k tomu, že každá smlouva na nákup je trochu jiná.
       
Pro nás poslance a pro veřejnost je teď nezbytné vidět především smlouvu se společností Pfizer/Biontech a následně také se společností Moderna, protože to jsou ty vakcíny, které dnes lidé dostávají. Bez znalosti a transparentnosti těchto smluv nemůžeme uklidnit veřejnost a zvýšit tak zájem o tyto vakcíny. Bohužel, smlouvy s těmito společnostmi nám zjevně stále zpřístupněny nebudou. K dispozici budou smlouvy jen od společností, které se zveřejněním pro poslance explicitně souhlasily, a to tyto dvě nejsou. To je samozřejmě neakceptovatelné.


       
Nehledě k tomu, že pro nahlédnutí do smlouvy s CureVac, panují ještě přísnější podmínky, než jsme měli v minulém období pro nahlédnutí do mezinárodní smlouvy o volném obchodu s USA (TTIP).  Ze smlouvy si můžeme dělat výpisky pouze tužkou a o tom co vyčteme, nemůžeme s nikým mluvit a už vůbec ne s médii (režim naprostého utajení). Takže nulová veřejná kontrola smluv pokračuje dál.....
       
Nicméně i přes to všechno, jsem na smlouvu zvědavá a plánuji příští týden cestovat do Bruselu. Doufám, že mi bude dána možnost ji vidět.

Kateřina Konečná

Která televize má podle Vás nejvíce objektivní a vyvážené zpravodajství?