Svátek má: Bořek

Komentáře

Jiří Valenta

člen Zastupitelstva Plzeňského kraje

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Skoro až chorobně projevované, názorové, ale i mnohdy i osobní, animozity doprovázely před nedávno skončenými obecními volbami v Plzni...

...souboj o voličské hlasy mezi hnutím ANO 2011 a „občanskými demokraty“. A pro skutečně silné, expresivní výrazivo se mezi těmito politickými subjekty, které nakonec z voleb vyšly obdobně úspěšně, nechodilo nikterak daleko!
    
V posledních měsících ale nezůstávalo vždy jen u osobního osočování a demagogických nálepek, docházelo i na skutky. V Zastupitelstvu Plzeňského kraje tak například proběhl zcela unikátní „palácový převrat“, kdy Rada kraje byla kompletně odvolána a jako celek během několika hodin znovu zvolena, avšak místo zástupců ODS a TOP 09 již doplněna, o, do té doby opoziční, zastupitele právě z Babišova hnutí. Údajně zejména z důvodu „kmotrovských praktik ODS a TOP 09“, realizovaných při obsazování vlivných řídících, tedy také velice lukrativních, funkcí ve strukturách krajské samosprávy.
   
Není žádným tajemstvím, že klientelismus a elitářství měla a má ODS, „ruku v ruce“ s TOP 09, ve své  „politické krvi“ a v Plzni a Plzeňském kraji se to odráží po dlouhá léta v „plné nahotě“. Mnohé ale zaujalo ale, že s takovouto „revoluční“ argumentací přijdou právě členové hnutí ANO. Proč? No zejména z důvodu, že klíčovou strategií volebních manažérů jejich hnutí byla nelogická implantace celostátních témat do komunální politiky a možná si snad v tomto smyslu ani neuvědomili, že ona ta brněnská kauza STOKA, není přece zase o tolik jiná, než pražská kauza DOZIMETR, že obdobně také kauza ČAPÍ HNÍZDO nedisponuje morálně lišícími se prvky, než tomu bylo například v kauze PANDURY. A pokračovat ve výčtu rozličných kauz a kauziček obou partají by bylo možno ještě dlouho. Spíše mi však jde o upozornění na fakt, že oni se ti protagonisté obou, dnes tak exponovaných „státostran“, samozřejmě myšleno ANO a ODS, přirozeně včetně TOP 09, zase od sebe, v nesporně „zajímavém a láskyplném“ přístupu k veřejným financím, tolik neliší!
   
Ale abych nezapomněl, velice pikantní roli při tomto, možná pro veřejnost i dost přihrávaném „mocenském duelu“ v zastupitelstvu kraje sehrává také hnutí STAN, a jak by také ne, když i ono se pod tíhou závažných problémů „prohýbá až k zemi“. Jeden z jeho hlavních protagonistů je „pozoruhodně produktivní a kreativní“, podnikatel a „politický turista“ Josef Bernard, dříve také regionální hejtman za sociální demokracii, o které prohlašoval, „že ji má v srdci“. Nejspíše má pan náměstek hejtmana a také stávající poslanec to své srdce velice široké, když se mu tam ještě nedávno vešla také názorová blízkost s ODS. Toto je ale již minulost, po výmazu oranžové, byla vymazána i modrá a  dnes je aktuálně vděčným pasažérem v krajském „koaličním korábu STAN společně s Piráty. Ten však již nekompromisně řídí kormidelníci z hnutí ANO, kteří se mu ještě nedávno vymezovali z krajských opozičních lavic.
      


A vězte, že tito pánové jsou již obdobně, jako jejich „konkurenti“ z ODS politicky velice protřelí! Například, když vychytrale a bez mrknutí oka „slepili“, před čtyřmi léty po komunálních volbách v Plzni, radniční koalici, samozřejmě se známými z ODS a TOP 09. A vůbec nevadilo, že proti stejné dvojici partají mohli potom souběžně stát po volbách krajských na plzeňském hejtmanství v „nemilosrdné“ opozici.
    
Na těchto případech je možno vysledovat, že mnohé ideje, za které má smysl se v politice angažovat, v některých, pragmaticky či účelově propojovaných strukturách rychle sublimují. Domnívám se, že v práci pro občany si nestačí vždy jen přerozdělit lukrativní posty, jako například před těmi čtyřmi lety, kdy lídr ANO dostal do „pachtu“ Plzeňské městské dopravní podniky, aby jeho (pseudo)rival, představitel ODS a silný zákulisní hráč, mohl usednout do křesla šéfa městem většinově vlastněné teplárny.
   
Proč ale toto celé píši? Nesnáším lež a pokrytectví! Nezdá se mi zcela normální předvolebně „plivat po někom jedovaté sliny“ a nebrat si přitom servítky, abych potom bylo možno se se stejným subjektem po volbách obejmout kolem ramen a veřejně prohlásit, že je vše odpuštěno?! Rozhodně nikoliv! Zdá se jistým posunem k lepšímu, že v Plzni vznikne koalice ANO a ODS nejspíše jen na půdorysu druhého městského obvodu, ale jinak je bohužel celá naše země nyní přesycena fraškami z politického divadla. Ať již se jedná o koalice ANO a ODS v Ostravě, Brně-středu, Českých Budějovicích, Písku, Prostějově či v mnoha dalších městech. Skutečně si příslušní politici myslí, že stačí si pro další čtyři roky nyní jednou stoupnout před občany a s výrazem neskrývaného smutku ve tváři jim sdělit, že to bohužel jinak udělat nešlo?

Jiří Valenta

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

O co jim vlastně jde? O spravedlnost a pravdu nikoliv!

Jiří Valenta 

29. ledna 2023
Komu? Realizátorům a sympatizantům politiky koaliční vlády pod tvůrčí taktovkou ODS, kteří k snazšímu prosazení a realizaci svých elitářských a transatlanticky submisivních cílů trvale nadužívají takových termínů, jako je spravedlnost, pravda, demokracie, či svoboda.

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Koalice bojuje o možnost další manipulace veřejností!

Jiří Valenta 

12. ledna 2023
Poněkud stranou hlavních zpráv, či palcových novinových titulků, tedy za přísně zaranžovaného mainstreamového nezájmu, se odehrávalo v poslanecké sněmovně druhé čtení novely Zákona o České televizi (a Českém rozhlasu),...

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Realizace projektu “Gigafactory” v Líních byla od počátku daná!

Jiří Valenta 

6. prosince 2022
Situace s realizací projektu výstavby obrovské továrny na autobaterie do elektrovozidel firmou Volkswagen,..

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Nemají se prý rádi, ale pro funkce jsou kamarádi!

Jiří Valenta 

29. září 2022
Skoro až chorobně projevované, názorové, ale i mnohdy i osobní, animozity doprovázely před nedávno skončenými obecními volbami v Plzni...

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Sliby se slibují, ale kdo se potom raduje?

Jiří Valenta 

10. září 2022
Ten, kdo se rozhodne volit podle toho, co se mu halasně naslibuje několik málo týdnů před otevřením volebních místností, nebývá na tom v konečném výsledku nikdy o mnoho lépe....

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Plzeňský kraj klesá k “finančnímu dnu, ale někteří na palubě stále tančí!”

Jiří Valenta 

30. srpna 2022
Situace na trhu s energiemi je více než hrozivá, o čemž se není nutné rozepisovat!

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?