Svátek má: Petr

Komentáře

Kateřina Konečná

předsedkyně KSČM

NE cenzuře internetu!

V tuto sobotu 23. 3. 2019 se uskuteční v mnoha evropských městech protestní demonstrace proti schválení kontroverzní směrnice EU o autorských právech, která měla sjednotit autorské právo v Evropě.

Nová úprava nic nesjednocuje, ale vytváří cenzuru.

S kolegou Jiřím Maštálkou se tématu reformy autorského práva věnujeme od počátku a bez ohledu na to, zda-li jsme hlasovali na výboru nebo na plénu EP, vždy jsme hlasovali proti návrhu na nové znění čl. 11 a 13. Vzhledem k tomu, jak se vyvinulo poslední vyjednávání, to určitě hodláme zopakovat i teď. Problém nicméně je, že ostatní poslanci z jiných politických stran to vidí odlišně. Uděláme s kolegou úplné maximum, abychom je přesvědčili, ale na rovinu vám nemohu s čistým svědomím slíbit, že to tentokrát dopadne dobře.

Tato směrnice přinese nové povinnosti pro webové stránky, které sbírají a organizují zprávy (článek 11) a nutí platformy k proaktivnímu prohledávání všech nahraných materiálů a k automatické blokaci všech potenciálních porušení autorských práv (článek 13). Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce.

V ohrožení nejsou jen velké platformy jako Facebook, Instagram, Twitter, Snap.com, Soundcloud, ale i české servery jako Rajce.net, Mimibazar.cz, Uložto.cz, všechny diskuzní servery jako nyx.cz a mnoho vašich dalších oblíbených služeb. Novela zasáhne nejen tvůrce – hudebníky, editory, youtubery, blogery, ale i uživatele – všechny ty, co sdílí, čtou či jinak používají obsah – tedy každého z nás!

Co můžete dělat vy? Napište europoslancům, aby hlasoval proti této směrnici. Hlasovat se bude již 26. 3. 2019. Poslanci za KSČM budou hlasovat proti. Budou hlasovat proti cenzuře internetu. Nenechme to tak!

Kateřina Konečná

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%