Svátek má: Vladimír

Komentáře

František Šimeček

IT, sytémový inženýr

K čemu máme armádu?

V neděli ve večerních zprávách na Primě jsem slyšel, že kraj Vysočina požádal v souvislosti s koronavirem v domově pro seniory o pomoc armádu. Ta pomoc odmítla se zdůvodněním že nemá kapacitu.

Jsme schopni a máme kapacity  poskytovat polní nemocnice pro NATO do Iráku, Afgánistánu, vojáky do Mali, Afgánistánu, do dalších míst po celém světě, ale pro vlastní lidi nemá armáda kapacitu. Slyšel jsem, že v Praze postavili ve vojenské nemocnici nějaké stany, možná v počtu několika desítek pomáhají s kontrolami na hranicích, ale to je na tom armáda tak špatně? Na víc se nezmůže? Vždyť ani nejsme ve válečném stavu, ani momentálně nečelíme žádné mezinárodní hrozbě. Tak kde jsou její kapacity? Co kdyby situace ohrožení skutečně  nastala? To by patrně armáda stačila hájit jen generální štáb a ministerstvo obrany. Na víc by asi neměla kapacitu.
     


V minulosti vždy armáda v mimořádných situacích pomáhala a pomáhala velmi dobře. Dodnes vzpomínám na „povodňového“ generála Voznicu, který byl velmi schopný, uměl používat svůj rozum a řešit neočekávané problémy. Patrně proto byl pak prostě odejit, aby uvolnil místo takovým, jako generál Pavel a podobných kariéristům, kteří místo vlastního názoru hlavně vždy dodržovali linii vytyčenou NATO, zájem České republiky byl pro ně až druhořadý. A jak vidět stav je nyní ještě horší. USA budou postupně stahovat vojáky z Afgánistánu, my je tam zatím držíme a budeme držet do poslední chvíle. Posíláme vojáky do celého světa, ale doma na vlastní lidi, kteří je platí ze svých daní nemají kapacitu! Tak je okamžitě ze zahraničních misí stáhněme a kapacita bude.
    
Co by asi naše armáda dělala v případě ohrožení republiky? Začlenila by se pod velení Německa a bránila NATO, místo vlastního území? Dle nynějších zkušeností se to dá logicky předpokládat. To raději peníze na armádu věnujme na opatření k řešení následků koronaviru a armáda ať si pomůže sama, nebo ať jí pomůže NATO. Jak ona k nám, tak my k ní! Nebo celou armádu rozpusťmě, protože ve stávající podobě je nám stejně  k ničemu a začněme budouvat takovou armádu, která tu bude pro lidi a jejich obranu.

František Šimeček

Kdo podle vašeho názoru tříští a radikalizuje naši společnost?