Svátek má: Pavla

Komentáře

Kateřina Konečná

předsedkyně KSČM

Jak moc ohrožené je naše soukromí?

Internet je bezesporu fenoménem a pro mnoho z nás se stal každodenní součástí života.

Elektronická pošta už v celé řadě případů nahradila tu klasickou a někteří už přestali používat i tu mailovou. Místo ní volí komunikaci přes sociální sítě, které hrají čím dál větší roli – v našem volném čase, informovanosti, ale i ekonomické a politické oblasti.

Podle loňských dat Eurostatu má přístup k internetu více než 70 procent českých domácností. Na sociálních sítích je pak podle různých odhadů zaregistrováno mezi čtyřmi až pěti miliony uživatelů z naší země. A toto všechno používáme i v tzv. chytrých telefonech.

Uvedená čísla jasně dokazují, jak obrovské množství informací se ve virtuálním prostoru pohybuje. Zálusk na ně mají hlavně nadnárodní společnosti, jako je například Facebook nebo Google. Nyní se ovšem o slovo přihlásily i bezpečnostní složky, a to i v ČR. Policejní prezident Tomáš Tuhý by rád, aby telefonní operátoři a poskytovatelé služeb uchovávali také informace o tom, komu uživatelé volají, esemeskují či posílají e-maily (dosud uchovávají »pouze« svých zákazníků). Chápu, že strážcům naší bezpečnosti by tato úprava vyhovovala, nicméně je nutné nalézt určitou formu rovnováhy mezi soukromím uživatelů a bezpečností. Nerada bych, aby se Česká republika vydala stejnou cestou jako »nejsvobodnější« USA, kde se každý zásah do soukromí obyvatel zdůvodňuje, že je činěn v rámci jejich bezpečnosti.

Kdo sleduje mé výstupy, ví, že se ochranou osobních dat a soukromí zabývám v rámci svého mandátu dlouhodobě – mj. i v rámci boje proti přijetí smlouvy TTIP. Proto i v tomto případě je bdělost na místě. Osobně nejsem zastáncem toho, aby každý náš krok byl zaznamenáván, včetně toho, s kým jsme v telefonním či internetovém spojení, kde mnohdy sdělujeme velmi osobní informace, sahající k našemu nejhlubšímu soukromí. Nehledě na to, že vloni Evropský soud shledal preventivní uchovávání takovýchto údajů jako rozporné s Listinou základních práv EU.

Kateřina Konečná

Kdo by měl být novým českým eurokomisařem?