Svátek má: František

Komentáře

Andrej Babiš snad nevinen, dobře pro českou politiku

Zprávou dne, měsíce a posledních let od roku 2019 (tehdy nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zrušil původní zastavení kauzy Čapí hnízdo jako „nezákonné a předčasné“) je výrok soudu (byť nepravomocný), že Andrej Babiš a jeho spolupracovnice Jana Nagyová jsou nevinní.

To je ozdravný výrok především pro českou politiku.

Andrej Babiš vstoupil do politiky agresivním stylem „všeci kradnú“ a sám si nakonec s orgány činnými v trestním řízení v kauze údajného zneužívání dotací užil své. Postupné a bezohledné mediální rozkrývání zejména jeho rodinných poměrů bylo lidsky nepříjemné i smutné. Zjevný nedostatek přesvědčivého důkazového materiálu protahoval Babišovu kauzu po léta a neschopnost vynést závěrečný verdikt průběžně otřásala českou politikou.

Babiš měl svým způsobem pravdu, když tvrdil, že jeho kauza je politickým procesem. Načasování soudních projednávání tu před parlamentními volbami, tu před volbami senátními, tu před volbami prezidentskými bylo možná shodou časových náhod, na část veřejnosti však působilo jako záměrná politická manipulace „Babišem proti Babišovi“. Za nedůvěru, kterou za to mezi mnohými lidmi získali, si policie, státní zástupci i soudci mohou sami. Lze chápat, že takové liknavosti zručně využívala i Babišova politická opozice, ale i ta se – alespoň v některých fázích procesu – mohla držet poněkud zpátky (a nepochybně by za jistou míru lidské zdrženlivosti v očích veřejnosti neztrácela). Je dobře, že alespoň několik dnů před prvním kolem prezidentské volby soudce rozhodnul o Babišově nevině. Není vůbec podstatné, jak tento výrok ovlivní předvolební nálady, podstatné je, že už se to vše snad blíží ke konci. A připomeňme v této souvislosti, že podobným letitým bolákem hledání spravedlnosti s přesahem do domácí politiky je i případ bývalého premiéra Nečase. Přestože jde prokazatelně jen o účelovou kriminalizaci osobních trapností a lidských selhání, objevují se „kabelky“ (původně „desítky kilogramů zlata a stamiliony“, vzpomínáme?) pravidelně před každými volbami. I zde je nejvyšší čas rozhodnout a nechat nad vším zavřít vodu. Také především ve prospěch české politiky.

Napsal mi po shlédnutí televizní prezidentské debaty jeden známý: „Když už mi vstávají vlasy hrůzou na hlavě z prezidentské volby, utěšuji se tím, že mohlo být i hůř. Pokud bychom měli nepřímou volbu, při současném složení obou komor by na Hrad směřoval některý ze senátorských zoufalců SPOLU, a to by bylo strašné“. Odepsal jsem mu: „Jsem pořád pro nepřímou volbu. Ano, sledujeme kandidátské panoptikum, ale to je důsledkem zavedení přímé volby. A kdyby si vládní koalice třeba i vybrala tebou zmíněné lidi, nesla by za ně před voliči odpovědnost. Byla by to jen třešnička na dortu vládního počínání. Takhle odpovědnost nemá nikdo“. A dnešnímu čtenáři dovysvětluji: na vině jsou méně nedostatečnosti dnešních kandidátů (byť je skutečně často nedůstojné poslouchat, co říkají a dívat se, jak se chovají), na vině je nedůstojný hlavně onen rámec, ve kterém volby probíhají – přímá volba. Viňme proto především tehdejší politiky, kteří dopustili zavedení přímé volby. Byl to pro ně pohodlný únik před odpovědností. Oni přece nikoho nevybírají, nikoho nepodporují. Oni přece nemohou za to, koho si voliči zvolí…
 
Ivo Strejček

Skanzen Evropa a smích Woodyho Allena

Skanzen Evropa a smích Woodyho Allena

Ivo Strejček 

14. září 2023
Výkladní skříní evropské automobilní produkce býval vždy frankfurtský veletrh. Již není. Byl nahrazen veletrhem Mobility v Mnichově.

Několik odpovědí čtenáři Lidových novin

Několik odpovědí čtenáři Lidových novin

Ivo Strejček 

11. září 2023
Lidové noviny (7. 9. 2023) přinesly pod názvem „Co podle Václava Klause musíme a jak tomu opravdu je“ text jednoho ze svých čtenářů, ve kterém se vymezuje proti obsahu projevu Václava Klause „Je smysluplné humanizovat svět?“.

21. srpen 1968 a český dnešek

21. srpen 1968 a český dnešek

Ivo Strejček 

24. srpna 2023
21. srpen 1968 je datum patřící k historickým milníkům českých a slovenských dějin. Ostatně včera se k významu tohoto dne v kontextu české historie ve své mimořádné pondělní glose detailně vyjádřil už Václav Klaus.

Je správné, aby platy učitelů nereflektovaly realitu státního rozpočtu?

Je správné, aby platy učitelů nereflektovaly realitu státního rozpočtu?

Ivo Strejček 

16. srpna 2023
Blíží se začátek školního roku a s ním se zintenzivňují i debaty o podobě budoucího rozpočtu ministerstva školství.

Podstatou změny je Pavel, Fremr je pouze jejím důsledkem

Podstatou změny je Pavel, Fremr je pouze jejím důsledkem

Ivo Strejček 

10. srpna 2023
Prezident Pavel najednou prohlašuje, že přistoupí ke jmenování soudce Fremra se „zodpovědností a vážností“ a proto prý to „nechce lámat přes koleno“.

Kam s ním (Gogolem)?

Kam s ním (Gogolem)?

Ivo Strejček 

2. srpna 2023
… ještě pár slov k Rhodosu

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%