Svátek má: Berta

Komentáře

Zrušme ten nesmysl!

(Otevřený dopis našim nejvyšším ústavním činitelům)

Vážený pane prezidente, vážený pane předsedo vlády, vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážený pane předsedo Senátu.

Vím, že v současné neklidné době, kdy se „nehraje“ o nic menšího, než je  existence svobodné  Evropy a světový mír, bude asi můj požadavek znít trochu komicky. Možná si řeknete, „jeho starosti bych chtěl mít“.

Ale vězte, že  i taková zdánlivá „maličkost“, jako je neustále se opakující manipulace s časem, hraje v životě každého občana nezanedbatelnou roli. Mnoho lidí  tvrdí, že jim to nevadí, některým to i vyhovuje, mnozí se na „letní čas“ i těší. Budou prý mít  „delší“ den.

Ale dotkne se to nakonec téměř všech. Každý z nás se pravděpodobně setká s někým, komu to vadí. S vlastními dětmi, které musí do školy už na sedmou, cestou do práce s řidičem autobusu, který může mít problém plně se věnovat řízení, protože musel vstát ve tři místo ve čtyři, s lékařem, který se musí  stoprocentně soustředit na zákrok, a může mu to dělat potíže, neboť mu ani ranní káva nepomohla úplně překonat ten hodinový „skok“. A tak bychom mohli pokračovat dál.

Ano, mnoha lidem to nevadí. Nejsou citliví na zásah do   biorytmu  organismu, jejich vnitřní orgány to nepocítí, jejich psychice nevadí, že s nimi někdo „vorá“.  A já se na ně nezlobím.

Ať chodí do práce o hodinu dřív, ať si uspořádají denní režim podle svého. Umožněme jim to. Upravme kvůli nim třeba  zákoník práce nebo i jiné předpisy. Udělejme pro ně maximum možného.

Ale nedopusťme, abychom se jim my, kterým vyhovuje ten od přírody normální astronomický čas, museli přizpůsobovat.

Nenechme si ničit zdraví kvůli těm, kteří ráno nemohou dospat a tak nutí vstávat všechny.

Nenechme si ukrajovat zbytky svobody způsobem, který je proti přírodě i zdravému rozumu.

Nechtějme poroučet větru a dešti!

Nechtějme bránit planetu Zemi před přirozenými změnami klimatu, které na ní  probíhají nezávisle na lidech již miliony let, a pokud lidstvo nezničí Zeměkouli jadernou apokalypsou, pravděpodobně tady ještě miliony let probíhat budou.

Nechtějme přibrzďovat, nebo naopak zrychlovat rotaci osy zemské. Ona si to příroda ohlídá sama.

Vážený pane prezidente, vážený pane předsedo vlády, vážený pane předsedo Poslanecké sněmovny, vážený pane předsedo Senátu.

Zvažte, prosím, mé argumenty i ostatní aspekty této politováníhodné činnosti, kterou manipulace s časem, podle mého názoru, jednoznačně je.

Pokuste se vžít do pocitu nás citlivějších, kterým tyto „pokusy na lidech“ opravdu vadí a využijte vašeho politického vlivu k nastartování procesu vedoucího ke zrušení tohoto  nesmyslu.

S úctou

Zdeněk Lanz

Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: