Svátek má: Bořek

Komentáře

Proč ne euro a proč vůbec ne teď?!

Každá zájmová skupina si dnes celkem snadno, přes „své novináře" či "své šéfy redakcí“ některých manstreamových médií může dopřát vyjádření jakýchkoliv svých názorů a zájmů v rámci tzv. svobody slova.


Ovšem s tím, že opačné názory, které nevyhovují „velkým klukům“,  tedy velkým podnikatelským skupinám, se v mainstremových médiích nepřipouští.

A tak dnes většina mainstreamových médií v podstatě bezuzdně horuje pro rychlé přijetí eura. Prý je to náš závazek (nepopírám, že jsme se k tomu opravdu, ale bez časového limitu, kdysi zavázali). A že ausgerechnet teď je ta správná doba.

Životní úroveň občanů v posledních dvou letech v důsledku pádící inflace klesla o čtvrtinu, možná "jen" o pětinu. A pokud by došlo k zavedení eura, byla by to další příležitost, jak ožebračit široké vrstvy českého obyvatelstva. Velké oligopoly by při převedení cen z korun na eura zaokrouhlovaly při přepočtu na eura ceny směrem nahoru. Tak, jak to dělaly všude jinde. Tak, jak jsme to ostatně zažili u „našich“ oligopolů v posledních dvou letech, kdy zvyšovaly nestydatě ceny a přispěly tím ke snížení životní úrovně lidí.


Britský týdeník The Economist před pár dny zveřejnil informaci, kterou já říkám už léta. A sice, že česká koruna ve vztahu k dolaru a euru je silně podhodnocená. The Economist propočítal, že v tzv. Bic Mac Indexu je koruna vůči dolaru podhodnocena téměř o pětinu. Je otázka, do jaké míry se na tomto podhodnocení české měny podílelo rozhodnutí Singerova vedení ČNB v roce 2013. Tehdy ČNB pod Singerovým vedením využila mezidobí v závěru roku 2013, kdy se střídaly vlády, odcházela chaotická Nečasova vláda a ještě nenastoupila vláda Sobotkova, a vyhlásila tzv. kurzový závazek. Tento „závazek“ znamenal, že po několik let ČNB intervencemi proti koruně uměle oslabovala kurz naší národní měny vůči euru tak, aby se držel v poměru 1 : 27. I když pravicoví ekonomové, mezi něž Singer nepochybně patří, často sní o volné hře tržních sil, v tomto případě nepochopitelně přistoupili k reglementaci měny. Rotačky se vesele točily a během několika let vytočily, na základě Singerova rozhodnutí, přes dva biliony korun, za které byla nakoupena eura, aniž byla v plném rozsahu kryta výkonností ekonomiky. Byl jsem jeden z mála, který tuto nesmyslnou politiku ČNB tehdy kritizoval. To tehdejší premiér Sobotka byl dovlečen svými poradci do budovy ČNB a tam  Singerovo vedení ČNB naopak otevřeně podpořil.

Dnes sklízíme trpké plody tohoto rozhodnutí ČNB. Dodnes jsou na finančních trzích sta miliony korun, za které byla postupně v letech 2013 – 2017) Českou národní bankou nakoupena eura a tyto sta miliardy korun se toulají někde po finančních trzích. Přispívají tak dnes k oslabování kurzu české koruny.

Pokud by tato nesmyslná politiky umělého oslabování koruny nebyla prováděna, jsem přesvědčen, že by se dnes kurz koruny vůči euru mohl pohybovat v poměru okolo 1 : 20. Pak by bylo možné o záměně koruny za euro reálně uvažovat.

Střádalové by nepřišli o část svých úspor, které mají uloženy v bankách. Lidé by nebyli okradeni na svých mzdách a důchodech. A ceny by byly přepočteny, ne v loupeživém kurzu, který v současné době zažíváme.

Jiří Paroubek

Západ dělá ve Švýcarsku účet bez hostinského…

Západ dělá ve Švýcarsku účet bez hostinského…

Jiří Paroubek 

16. června 2024
Dalším příkladem celkem zbytečné arogance Západu je švýcarský summit, jehož se zúčastní údajně 90 států nebo mezinárodních organizací. A který se bude věnovat míru na Ukrajině podle ukrajinských not

Fialova servilita

Fialova servilita

Jiří Paroubek 

5. června 2024
Občas stojí za to se ohlédnout za vývojem národů podobných tomu našemu a zkusit hledat pozitivní příklady, od kterých není špatné odkoukat, jak vést národ k prosperitě.

Skončete tu podělanou válku!

Skončete tu podělanou válku!

Jiří Paroubek 

28. května 2024
Poprvé od ukončení jednání o míru na Ukrajině mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku před dvěma lety, které ukončil rázným zásahem válkychtivý britský ministr zahraničních věcí Boris Johnson neblahé paměti.

Prezidentova recidiva: zavedení eura

Prezidentova recidiva: zavedení eura

Jiří Paroubek 

24. května 2024
Tak jako vždy, na stránkách Seznam Zprávy dávají prostor prezidentu Pavlovi s velmi kontroverzním tématem. Prezident znovu prosazuje zavedení eura. Prý bychom se měli smířit s realitou.

Pokles? Kdepak! Růst … potíží

Pokles? Kdepak! Růst … potíží

Jiří Paroubek 

22. května 2024
Na zemědělství se hodí stařičký vtip, že potíže růstu vystřídal růst potíží. Ty staré jsou stále naléhavější, a do toho dorazily ještě nové.

Vzplála na Ukrajině poslední bitva?

Vzplála na Ukrajině poslední bitva?

Jiří Paroubek 

14. května 2024
Headliny českých mainstreamových médií u článků, které informují o situaci na Ukrajině, jsou děsuplné. A téměř obnažují pravý stav věcí na ukrajinském bojišti.

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?