Svátek má: Ivona

Komentáře

Od hysterické slovní pyrotechniky k válce

V úterý ve večerních hodinách se objevila informace, že na polské území dopadla raketa, jež zabila dva polské občany.

V Polsku to ihned vedlo k velkému vzedmutí emocí. Došlo ihned k zasedání bezpečnostní rady státu a k dramatickým prodlevám před vyjádřením definitivního stanoviska, kdo je viníkem celé situace.

Ukrajinský prezident Zelenský v rámci jakéhosi pozdravu konferenci G20 na Bali, označil pochopitelně za viníka incidentu Rusko. Bez jakýchkoliv důkazů, prostě jen tak. Zelenského chápu. Vede válečnou rétoriku, v podstatě válečný marketing a mydlí do Ruska zprava, zleva.

Ale politici, kteří by sami sebe chtěli vidět jako seriózní, ti by na podobnou návnadu neměli skočit.


Ministryně obrany Černochová na svém bitteru dokonce napsala mj.: „…Nyní vyhodnocujeme prokázaný dopad ruské rakety na polské území…“ A ještě v závěru svého tweetu píše, že: „…Další eskalace konfliktu ze strany Ruska nesmí zůstat bez odezvy“. Obávám se, že tyto tweety ministryně obrany píše stejné individuum, které nedávno, zřejmě aby poněkud snížilo důvěryhodnost mé protivládní řeči na stotisícové demonstraci na Václavském náměstí, sdělilo veřejnosti jinou nepravdivou informaci, a sice že si prý barvím vlasy. To, jestli si barvím či nebarvím vlasy je záležitost vcelku bagatelní, ale vyzývat k „odezvě“ na akt, který se nakonec stal jinak, je vážná věc. A co si tento trouba, píšící za ministryni její tweety vlastně myslí, že bude? Že nastane mobilizace českých vojsk a že vojska NATO udeří konečně na Kreml? Anebo vymyslí ještě jinou pitomost?

Prostě, do funkcí ministrů by měli přicházet jen lidé zralí a znalí.


Paní ministryně prokazuje, že na funkci, kterou jakýmsi omylem a shodou trapných okolností zastává, prostě nemá.Další výtečnice, která se připojila k eskalaci slovních útoků na Rusko podle zásady, "mířila na lišku, trefila Maryšku", byla senátorka Němcová. U ní už jsme si zvykli, že plácá nesmysly páté přes deváté. Jen bych jí připomněl ty rohlíky, které si kdysi vypůjčila v samoobsluze a zapomněla zaplatit... Zatím se proti této informaci nikdy neohradila.

Paní senátorka sdělila dychtivé veřejnosti: „Nevěřím, že Rusko zaútočilo na Polsko omylem. Je to buď záměrná provokace anebo důkaz, že rusáci (já bych, paní senátorko, napsal velké R, ale chápu, že ne všichni máme potřebné vzdělání), mají ve všem naprostý bordel, ale omyl se tomu říkat nedá… Není na co čekat“. Copak by asi považovala za adekvátní zásah paní senátorka v této nejasné situaci? Intervenci vojsk NATO na Ukrajině?

Hysterie není dobrý rádce, zejména když jsme na prahu války s jadernou mocností, kterou Rusko nesporně je. Jsem rád, že někteří lidé, jako prezident Biden a prezident Duda zachovali chladnou hlavu a dokázali čelit hysterii klidným sdělením, že se jednalo o splašenou ukrajinskou antiraketu, která dopadla na jiný cíl, než na který dopadnout měla. Snad je obě naše vyfyflu neoznačí za ruské šváby.

Ukrajina je ve vážné situaci. Ruská vojska změnila před několika týdny, po útoku na Kerčský most, strategii. Útočí na energetickou infrastrukturu s cílem zničit zázemí milionové ukrajinské armády. A tato situace může trvat celou zimu. Touto situací mám na mysli masivní výpadky elektrického proudu pro miliony domácností (včera to bylo 7 milionů ukrajinských domácností), tepla, vody, pohonných hmot.

Rozumné hlavy na obou stranách válečného konfliktu, tedy v Rusku a v NATO, by si měly přiznat, že pokud konflikt na Ukrajině bude pokračovat tímto způsobem, bude to znamenat vytvoření podmínek pro odchod dalších milionů Ukrajinců ze země, protože v zemi, kde nejsou zajištěny dodávky elektřiny, tepla, plynu, vody, se prostě nedá žít. Zkraťme utrpení ukrajinského obyvatelstva a vydejme se konečně na cestu míru.

Včera jsem slyšel jakéhosi odborníka na válku jménem Šír v České televizi mluvit o tom, jak Ukrajinci přes zimu vezmou útokem všechna Rusy okupovaná území a na jaře obsadí Krym i se Sevastopolem. Prostě pohádky tisíce a jedné noci.

Také utrpení českého obyvatelstva je díky české vládě a mainstreamovým médiím typu České televize, je značné a zejména nezasloužené. Životní úroveň českých nižších příjmových a středně příjmových vrstev poklesne v tomto roce zhruba o pětinu. A z větší míry je tato skutečnost ovlivněna válkou na Ukrajině, která ve svých důsledcích vedla k vzedmutí cen všech významných komodit, počínaje ropou, plynem, přes pšenici až po průmyslové kovy.


V těchto dnech statisíce českých domácností dostávají nové výměry plateb plynu, tepla (brzy také elektřiny), které budou znamenat, že se další statisíce českých lidí dostanou pod hranici chudoby.

A kdo za to může? Vládní strany si vystačí s konstatováním, že je to V. Putin. Já si myslím, že je to hlavně politická elita Západu včetně elity české. Tedy mám především na mysli české vládní strany.

Jiří Paroubek

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Kdo se ujme zřízení sněmovní vyšetřovací komise?

Jiří Paroubek 

19. března 2023
Mám na mysli vytvoření sněmovní vyšetřovací komise, která by objektivně zjistila, jak to bylo s incidentem po skončení sobotní demonstrace na Václavském náměstí u budovy Národního muzea.

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Já jsem švarná, ty jsi švarný…: Čaputová a Pavel

Jiří Paroubek 

16. března 2023
Byla to slavná písnička mého mládí od Šlitra a Suchého, která začínala slovy: „Já jsem švarná, ty jsi švarný, jaký jsme to krásný pár, jaký jsme to krásný pár…“ (další text už bych asi z hlavy dohromady nedal).

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Spravedlnost pro Miloše Zemana?

Jiří Paroubek 

8. března 2023
V posledních dnech se prakticky všechna média oddávají bezuzdným útokům na bezprostřední okolí končícího prezidenta Miloše Zemana, včetně jeho samotného.

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Je možné koupit nejstarší politickou stranu v zemi?

Jiří Paroubek 

7. března 2023
Seznam Zprávy dlouhodobě pracuje na formování české politiky tím „jedině správným směrem".

Kdy padne Bachmut?

Kdy padne Bachmut?

Jiří Paroubek 

5. března 2023
Česká mainstreamová média prostě nejsou schopna podávat objektivní informace o situaci na ukrajinských frontách. To je konstanta jejich práce.

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Cesta ke společnému postupu levice ve volbách

Jiří Paroubek 

26. února 2023
V minulém týdnu byla na Městském soudu v Praze zaregistrována občanská iniciativa (spolek) Nespokojení, z. s.

Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%