Svátek má: Petr

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Budou léky? I na klimatickou blbost?

Řekni, kde ty léky jsou. Co se s nima mohlo stát? Vyhořela Zentiva? Nebo nějaké sklady? Nebo někdo zakázal dovoz léků ze zahraničí? Nic z toho. Přesto léky nejsou. Kdo to kdy pochopí.

Válka. Zeptáme se pana ministra Válka. Zeptali jsme se. Léky prý budou. Nojo, léky budou, my nebudeme. Ale co, jsme asi rozmazlení. A ještě kverulanti. Léky prostě nejsou. Tedy jsou, ale někde jinde než v našich lékárnách. A neptejte se po nich pořád. Dejte si slivovici. A na sebe svetr. A přečtěte si naše noviny. Tam imunolog říká, že žít v chladu je zdravější. Takže nachlazení – to je vlastně uzdravení. To jste nevěděli? Hezky se doma nachladit znamená posílit si imunitu. No, člověk má pocit, že po některých rozhodnutích naše činitele už ani imunita nezachrání.

Léky na kašel budeme potřebovat i v lednu. Protože na jednu věc bychom se možná skoro rádi vykašlali. Za tři týdny budou u nás volby prezidenta republiky. Opravdu? Veřejnému mínění spíše vládnou témata jako energetická drahota, Messiho fotbalové umění a Vánoce s americkým Dědou Mrázem. I když přece. Média nás krmí i trojicí vyvolených kandidátů, o ostatních nikdo neví. A to může být problém. Může ministerstvo vnitra jen tak vyřadit na pět týdnů z kampaně řádně registrovaného kandidáta, aby pak soud ministerské rozhodnutí zrušil? A co víc, svůj výrok soud doprovodil komentářem, podle kterého je praxe sbírání podpisů neprůhledná, obtížně verifikovatelná, zneužitelná a nespravedlivá. Tím nabil ostrými vyřazeným kandidátům.Takový Karel Diviš se může právem cítit okradený o rozhodující týdny kampaně (o Vánocích to těžko dožene), zatímco Karel Janeček rovnou říká, že volební zákon pro prezidentské volby je protiústavní. Jak bude Ústavní osud tyhle námitky řešit? Jedny řádně vyhlášené volby už svévolně zrušil, nyní má k posunu termínu argumenty tuze relevantní.  Takže znovu: za tři týdny budou u nás volby prezidenta republiky. Opravdu?

Mezitím se namísto prezidenta ujala vlády královna Zima. Týden mrzlo a sněžilo, teď zas prší, královna má vrtochy. A to by se jí nemělo trpět. Chybí nám úřad pro správné počasí. I když – on už dávno existuje. A vlastně jich existují stovky. Stovky institucí za stovky miliard bojují s podnebím za to správné počasí. Tak snad svítá naděje, že konečně bude počasí, jak má být. Bez vrtochů. Má se o to postarat i českým předsednictvím prosazený systém emisních povolenek už také pro individuální spotřebitele tepla. Správně! Energie je přece nezdravě levná, dosavadní dodatečné daněnízké, odpustky pod názvem povolenky pro průmysl zdražily jen osmkrát, bylo načase s tím něco dělat.

A až si budeme doma bez léků zvyšovat imunitu klepáním kosy, budeme si moci říkat, že to děláme pro zavedení správného podnebí pro příští generace. No, možná by to chtělo nějaké léky i pro pomatené klimatické fanatiky.  

Ladislav Jakl

Vanička a dítě

Vanička a dítě

Ladislav Jakl 

26. ledna 2024
Česká společnost není tak otupělá a pasivní, jak by se někomu zdálo. V ulicích auta nehoří, hlavní tahy nejsou zataraseny kombajny, náměstí nejsou plná nespokojených demonstrantů. Ale věci se dějí, ne že ne.

Mokrý hadr, aneb nebuďme tak při zdi

Mokrý hadr, aneb nebuďme tak při zdi

Ladislav Jakl 

19. ledna 2024
O korespondenční volbě už bylo napsáno skoro vše a k těm mnoha bystrým postřehům těžko co dodávat. Jen mě napadlo, že by mě nikdy nenapadlo při návštěvě svých rodičů v době, kdy jsem už desítky let žil jinde, kibicovat, jak...

Zisky a ztráty očekávané i neočekávané

Zisky a ztráty očekávané i neočekávané

Ladislav Jakl 

6. ledna 2024
Podnikáte? Zaznamenali jste neočekávanou ztrátu? Nebo neočekávaně malý zisk? Dostanete státní subvenci. Máte ztrátu nebo nižší zisk podle svého očekávání? Dostanete… nic. Zdá se vám ta logika divná? Pak se vám musí zdát divná i logika naší vlády.

Větší než malá voda

Větší než malá voda

Ladislav Jakl 

1. ledna 2024
Byla zima. Hodně nasněžilo. Pak se oteplilo. Do toho vítr, déšť a o to rychlejší tání. Do vymrzlé půdy se voda hůř vsakuje, tím rychleji pak odtéká.

Vojna a mír… a svátky

Vojna a mír… a svátky

Ladislav Jakl 

22. prosince 2023
V pátek v půl páté ráno začíná astronomická zima. Noc ze čtvrtka je tedy nejdelší v roce a pátek je zase nejkratším dnem.

Zelený advent a cokolismus

Zelený advent a cokolismus

Ladislav Jakl 

16. prosince 2023
Je advent. Pro někoho vrchol nákupní horečky, pro někoho festival bukolického kýče, pro někoho chvíle, kde se navzájem potřebujeme tak nějak víc a blíž.

Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
11%