Svátek má: Bořek

Komentáře

Ladislav Jakl

politik a žurnalista

Budou léky? I na klimatickou blbost?

Řekni, kde ty léky jsou. Co se s nima mohlo stát? Vyhořela Zentiva? Nebo nějaké sklady? Nebo někdo zakázal dovoz léků ze zahraničí? Nic z toho. Přesto léky nejsou. Kdo to kdy pochopí.

Válka. Zeptáme se pana ministra Válka. Zeptali jsme se. Léky prý budou. Nojo, léky budou, my nebudeme. Ale co, jsme asi rozmazlení. A ještě kverulanti. Léky prostě nejsou. Tedy jsou, ale někde jinde než v našich lékárnách. A neptejte se po nich pořád. Dejte si slivovici. A na sebe svetr. A přečtěte si naše noviny. Tam imunolog říká, že žít v chladu je zdravější. Takže nachlazení – to je vlastně uzdravení. To jste nevěděli? Hezky se doma nachladit znamená posílit si imunitu. No, člověk má pocit, že po některých rozhodnutích naše činitele už ani imunita nezachrání.

Léky na kašel budeme potřebovat i v lednu. Protože na jednu věc bychom se možná skoro rádi vykašlali. Za tři týdny budou u nás volby prezidenta republiky. Opravdu? Veřejnému mínění spíše vládnou témata jako energetická drahota, Messiho fotbalové umění a Vánoce s americkým Dědou Mrázem. I když přece. Média nás krmí i trojicí vyvolených kandidátů, o ostatních nikdo neví. A to může být problém. Může ministerstvo vnitra jen tak vyřadit na pět týdnů z kampaně řádně registrovaného kandidáta, aby pak soud ministerské rozhodnutí zrušil? A co víc, svůj výrok soud doprovodil komentářem, podle kterého je praxe sbírání podpisů neprůhledná, obtížně verifikovatelná, zneužitelná a nespravedlivá. Tím nabil ostrými vyřazeným kandidátům.Takový Karel Diviš se může právem cítit okradený o rozhodující týdny kampaně (o Vánocích to těžko dožene), zatímco Karel Janeček rovnou říká, že volební zákon pro prezidentské volby je protiústavní. Jak bude Ústavní osud tyhle námitky řešit? Jedny řádně vyhlášené volby už svévolně zrušil, nyní má k posunu termínu argumenty tuze relevantní.  Takže znovu: za tři týdny budou u nás volby prezidenta republiky. Opravdu?

Mezitím se namísto prezidenta ujala vlády královna Zima. Týden mrzlo a sněžilo, teď zas prší, královna má vrtochy. A to by se jí nemělo trpět. Chybí nám úřad pro správné počasí. I když – on už dávno existuje. A vlastně jich existují stovky. Stovky institucí za stovky miliard bojují s podnebím za to správné počasí. Tak snad svítá naděje, že konečně bude počasí, jak má být. Bez vrtochů. Má se o to postarat i českým předsednictvím prosazený systém emisních povolenek už také pro individuální spotřebitele tepla. Správně! Energie je přece nezdravě levná, dosavadní dodatečné daněnízké, odpustky pod názvem povolenky pro průmysl zdražily jen osmkrát, bylo načase s tím něco dělat.

A až si budeme doma bez léků zvyšovat imunitu klepáním kosy, budeme si moci říkat, že to děláme pro zavedení správného podnebí pro příští generace. No, možná by to chtělo nějaké léky i pro pomatené klimatické fanatiky.  

Ladislav Jakl

Nová nová levice a déšť Bruselu

Nová nová levice a déšť Bruselu

Ladislav Jakl 

14. června 2024
Existuje vůbec ještě nějaká politika? Opravdová politika jako usilovná polemika mezi odlišnými společenskými koncepcemi, mezi různými přístupy ke vztahu mezi státem a jednotlivcem? Skoro to vypadá, že už neexistuje.

Volby jsou každý den

Volby jsou každý den

Ladislav Jakl 

31. května 2024
Naše životy jsou vymezeny, omezeny, dirigovány, usměrňovány, regulovány, hlídány, kontrolovány a v mnohém i řízeny institucemi. Institucemi, které mají moc si vynutit naši poslušnost silou. Institucemi, jejichž provoz jsme povinni hradit svými penězi.

Kdo suspenduje novináře?

Kdo suspenduje novináře?

Ladislav Jakl 

17. května 2024
Michal Šimečka, předseda extremistické strany Progresívne Slovensko, vyrukoval s heslem „Urobíme všetko, aby Fico nevládol.“ Slova mají svůj význam a všechno znamená VŠECHNO.

Středověk trvá

Středověk trvá

Ladislav Jakl 

10. května 2024
Polysexuální aktivisté jásají nad rozhodnutím Ústavního soudu, podle kterého k „úřední změně pohlaví“ již nebude zapotřebí operativní zákrok. Že prý už nebude platit „povinnost“ nechat se vykastrovat.

Divé činy v pozadí divočiny

Divé činy v pozadí divočiny

Ladislav Jakl 

3. května 2024
Až pojedu dnes (3. května) od Mariánských lázní směrem na Cheb, budu se dívat doprava. Což se na tomto místě dívám vždy, ale zítra k tomu budu mít extra důvod.

EU: Léčba otevřených ran solí

EU: Léčba otevřených ran solí

Ladislav Jakl 

26. dubna 2024
Vylezu z té nory, až to tu přestane smrdět, pravil tchoř. Něco podobného před měsícem pronesla vrchní unijní komisařka von Leyenová.

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?