Svátek má: Karolína

Komentáře

22.6.1941 napadlo 120 německých divizí SSSR

Válka tak gradovala. Přepadení zaskočilo i Stalina. Byl sice varován rozvědkou, ale asi mu to nadávalo smysl.


Dokázal se s Hitlerem dohodnout na rozdělení Polska, Němci úspěšně dokončovali okupaci většiny států Evropy, a tak otvírání velkého konfliktu na východě s Ruskem nebyl dobrý nápad.

Dnes se na území bývalého SSSR zase bojuje. Západ využil na Ukrajině vnitřní boj o moc mezi vlivovými skupinami a jen USA přispěly na „ rozvoj demokratických institucí, a šíření občanské společnosti,“ do roku 2014 více než 5 miliardami USD. Vlna demokracie, kterou se tak podařilo vzedmout, pak vyvolala odtržení některých území a občanskou válku. Po osmi letech došlo k vojenské intervenci Ruska. Představa Západu, že s jeho pomocí Ukrajina porazí Rusko – medvěda na hliněných nohou – nevyšla. NATO tedy dál napíná strunu ve snaze dostat Rusko do situace, kdy provede kroky, které bude možné označit za – zcela nevyprovokovaný a svévolný – útok na člena nebo členy NATO.

Podle srbského prezidenta si tak ještě Evropané užijí prázdnin, a možná stihnou někde očesat švestky. Ptám se, jak je možné, že my obyčejní lidé jsme v takové pohodě a klidu? My přece budeme ti, kteří to vše zaplatí svým životem, nebo životy svých blízkých. Nápad válčit s Ruskem zničil Napoleona i Hitlera. Není to zkrátka dobrý nápad. Naši netečnost si vysvětluji neschopností uvěřit, že se to stane. Jdeme z jedné předvolební kampaně do druhé, a tak jsme si zvykli na neustálé lhaní, že už nedokážeme pochopit skutečnou hrozbu. Život je to, co nás spojuje všechny. Abychom se mohli milovat či nenávidět, musíme ho zachovat! To je nejdůležitější. Kulka, výbuch granátu nebo rakety, o jaderné ani nemluvě nás nerozlišuje. Zabíjí chytré, hloupé, bohaté, chudé, dokonce je jim jedno jaké máme politické názory.
 
Vy bez pochybností víte, že stále platí:  Všechno je jinak. Pokrok nám umožnil, že ani nepoznáme, zda po nás střílí nepřítel nebo spojenec, a čí rukou vlastně zemřeme. Někde jsem se dočetl, že obchody mezi státem Izrael a Ruskem nepodléhají žádným sankcím. Asi omyl.

Karel Petřík


Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?