Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová: Rusko má předvídatelnost v pořádku, ale G7 je na tom špatně

Zacharová: Rusko má předvídatelnost v pořádku, ale G7 je na tom špatně

Rusko, na rozdíl od zemí G7, má s předvídatelností vše v pořádku, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová v komentáři ke konečnému komuniké G7.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
14. června 2021 - 07:20

Země G7 přijaly společné prohlášení, ve kterém kromě tradiční výzvy Rusku k zastavení destabilizujícího chování je zde ještě jeden zajímavý aspekt, poznamenala Zacharová.

„G7 vyjádřilo zájem o „stabilní a předvídatelné" vztahy s Ruskou federací,“ napsala na svém telegramovém kanálu, „říkali, že Rusko by mělo být stabilnější a předvídatelnější. Nyní je tento úkol považován za sféru společných vztahů, to znamená, že záleží na všech stranách. Vzhledem k tomu, že naši předvídatelnost potvrdily roky a skutky, je to na G7, což není v této oblasti příliš dobré,“ což není v této oblasti příliš dobré. “


Ve dnech 11. – 13. června se v britském Cornwallu konal summit vůdců zemí G7. Jedním z hlavních výsledků práce summitu je boj proti Covid-19, nejbohatší ekonomiky světa hodlají na to dát část svých zásob vakcín. Mezi další body závěrečného komuniké patří boj proti počítačové kriminalitě a boj proti rostoucímu vlivu Číny. G7 navíc vyzvala Rusko, aby ukončilo „destabilizující chování a škodlivé činy“.

„Znovu opakujeme naši výzvu Rusku, aby zastavilo destabilizující chování a škodlivé činy. Zejména musí přestat zasahovat do demokratických systémů jiných zemí, “ je uvedeno v závěrečném komuniké summitu G7.

G7 zároveň uvedla, že má zájem o „stabilní a předvídatelné vztahy“ s Ruskem.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)