Svátek má: Ondřej

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová k Dánsku: Nevymýšlejte si bajky a pověsti!

Zacharová k Dánsku: Nevymýšlejte si bajky a pověsti!

Dánsko by si místo vymýšlení příběhů o ruských bezpečnostních hrozbách v Pobaltí, mělo budovat důvěru s Ruskem a snižvyt potenciál konfliktu v regionu, uvedla Maria Zacharová.

Maria Zacharová, tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí
8. října 2021 - 06:20

Vyjádřila se tedy k zářijové konferenci v Kodani, věnované otázkám bezpečnosti v Baltském moři do roku 2035. Diplomatka poznamenala „důsledné prosazování protiruských přístupů ze strany dánských úřadů v kontextu budování interakce v regionu“, přičemž uvedla, že na konferenci dánská ministryně obrany Trine Brahmsenová poukázala na znatelné zhoršení bezpečnostní situace v Pobaltí za posledních 30 let.

„Důvod zároveň viděla skutečnost, že si Rusko údajně vybralo jinou cestu než Evropu a chová se agresivně," uvedla mluvčí ministerstva zahraničím „jako vždy dánská strana nepředložila žádné argumenty na podporu svých neopodstatněných obvinění. Považujeme taková prohlášení za velmi indikativní příklad záměrného překrucování faktů. “Maria Zacharova na závěr poskytla dánským partnerům praktické rady.

„Namísto toho, kdy se dánští partneři znovu pokusili přijít s nějakou historií, která neexistuje, by se mohli snažit obnovit rusko-dánskou spolupráci, která byla jejich snahou prakticky zničena, a také přijmout konkrétní iniciativy k budování důvěry a snižování potenciál konfliktu v Pobaltí, včetně zohlednění nebývalého nárůstu aktivity NATO v tomto regionu, “ shrnula Zacharova.

(rp,prvnizpravy.cz.eadaily,foto:arch.)