Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Útok na tanker u pobřeží Ománu

Útok na tanker u pobřeží Ománu

Na ropný tanker, údajně napojený na izraelského miliardáře, zaútočili u pobřeží Ománu v Arabském moři, přičemž zahynuli dva členové posádky, jeden z Velké Británie a druhý z Rumunska.

Tanker
31. července 2021 - 06:20

Útok ve čtvrtek v noci byl veden proti libérijskému ropnému tankeru Mercer Street, severovýchodně od ománského ostrova Masira, asi 300 kilometrů jihovýchodně od hlavního města sultanátu Muscat.

Izraelští představitelé okamžitě neuznali útok, ke kterému došlo uprostřed stupňujícího se napětí mezi židovským státem a Íránem, protože jednání Washingtonu a Teheránu o obnovení jaderné dohody z roku 2015, která ve Vídni probíhá od dubna, zůstávají na mrtvém bodě, poznamenávají londýnské noviny.

Další lodě spojené s Izraelem byly v posledních měsících rovněž terčem uprostřed „ stínové války “ na moři mezi oběma zeměmi. Izrael je mezitím podezřelý ze série velkých útoků na jaderná zařízení Islámské republiky.

Londýnský Zodiac Maritime, který je součástí skupiny Zodiac Group izraelského miliardáře Eyal Ofera , vydal prohlášení, že napadené plavidlo ve skutečnosti vlastní japonská společnost.

Zodiac Maritime charakterizoval útok jako „pirátství“ bez dalších podrobností. Později se objevily zprávy, že při útoku zahynuli dva členové posádky lodi. Způsob, jakým byl tanker napaden, však není uveden. V některých předchozích podobných případech se údajně jednalo o použití limpetových dolů - typu mořského dolu, který je připevněn k cílům pomocí magnetů.

„V době incidentu se plavidlo nacházelo v severním Indickém oceánu a mířilo z Dar es Salaamu v Tanzanii do Fujairah ve Spojených arabských emirátech bez nákladu na palubě," uvedl Zodiac Maritime v prohlášení.

Data ze satelitního sledování od Marine Traffic ukázala, že tanker byl v době útoku blízko místa, kde k útoku došlo. Poslední signál z lodi přišel v pátek brzy ráno.V únoru a březnu se objevily zprávy o íránských útocích na izraelské obchodní lodě v Arabském moři.

Íránské plavidlo Saviz bylo napadeno minami u pobřeží Džibuti v Rudém moři. Loď byla vyhozena do vzduchu asi v 6 hodin ráno místního času 6. dubna u pobřeží Džibuti, s menším poškozením. Žádný z členů posádky nebyl zraněn.

Náčelník štábu íránských ozbrojených sil generálmajor Mohammad Hossein Bagheri pohrozil 25. dubna odvetou proti Izraeli poté, co byl den předtím zaútočen na íránský ropný tanker u pobřeží Sýrie a zabil tři lidi na obchodní lodi. V přístavu Banias byl napaden tanker přepravující ropu do Sýrie. Byl napaden dronem vypuštěným z teritoriálních vod Libanonu.

V dubnu 2021 bylo na pobřeží Emirati Fujairah zaútočeno na izraelské plavidlo zvané Hyperion Ray poté, co Írán přísahal pomstu za útok na své jaderné zařízení Natanz , za což viní Izrael.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)