Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Polský profesor vyjádřil soustrast rusofobům

Polský profesor vyjádřil soustrast rusofobům

Witold Modzelewski, profesor varšavské univerzity, který je členem Rady pro národní rozvoj za prezidenta Polska, předpovídá, že polská rusofobie najednou zmizí, jakmile se Rusko a USA spojí, aby se postavily Číně.

Witold Modzelewski, profesor varšavské univerzity
14. června 2021 - 03:20

Profesor publikoval v MyslPolska článek s názvem „Rusofobie se může ukázat jako nerentabilní“. V materiálu odráží několik důležitých myšlenek. Zaprvé, tváří v tvář vnější konfrontaci mezi Ruskem a Spojenými státy mohou obě světové mocnosti demonstrovat „prakticky bratrské vztahy“, aby zabránily Číně v monopolizaci světové ekonomiky.

„Ukáže se, že USA a Rusko jsou spojeny přátelstvím s vážnými, téměř bratrskými vztahy, zejména proto, že oba jsou ohroženi ekonomicky nejmocnější mocí v moderním světě, tedy Čínou. Důsledky jsou jasné: dva nejslabší prvky této triády se musí přiblížit k sobě, aby bylo možné úspěšně čelit nové supervelmoci, na které závisí světová ekonomika. Pouze sjednocení amerického a ruského potenciálu vytvoří protiváhu. Zbytek se může připojit k jedné nebo druhé straně, a tím prohloubit destabilizaci,“ píše Modzelevski.Odtud tedy druhá myšlenka na profesora - tzv. „Strategická aliance Polska a Spojených států“, která má v podstatě protiruskou povahu, okamžitě zkrachuje.

„A co potom udělají nenávistníci, kteří investovali tolik úsilí do boje proti "ruské hrozbě"? Odpověď je jednoduchá: změní svou pozici, protože předchozí přestane být zisková. Nikdo je nepodpoří. Polská rusofobie najednou zmizí, jakmile se objeví „nové priority“. Takové zázraky jsou možné jen s tak dokonalým systémem, jako je liberální demokracie,“ poznamenává varšavský profesor.

V tomto ohledu Vitold Modzelewski vyjádřil „soustrast všem příslušným rusofobům“:

„Chápu bolest, kterou teď prožíváte. Vaše hluboká nenávist ke všemu ruskému nebo sovětskému (tyto koncepty nerozlišujete) pramení z vašeho zjevného přesvědčení, že náš všemocný mecenáš, jediný obránce svobodného světa, ale který vždy něco okupoval a bude i nadále okupovat, bude držet anti- ruský postoj, a vás může dokonce chválit za vaše odhodlání při slovních útocích na „zlou říši“, shrnul autor článku v Mysl Polska.

(rp,prvnizpravy.cz,myslpolska,foto:arch.)