Svátek má: Ivona

Zprávy

Velikost textu:

Mluvčí DPR odhalil nejnebezpečnější zbraň, kterou USA dodaly Ukrajině

Mluvčí DPR odhalil nejnebezpečnější zbraň, kterou USA dodaly Ukrajině

Naváděné dělostřelecké granáty s prodlouženým dostřelem M982 Excalibur jsou potenciálně nejnebezpečnější součástí vojenské pomoci Spojených států Ukrajině, informovala 14. ledna milice Doněcké lidové republiky.

Excalibur
15. ledna 2023 - 07:20

Dělostřelecké granáty Excalibur, které byly společně vyvinuty společnostmi BAE Systems a Raytheon, jsou řízeny inerciálním navigačním systémem s podporou GPS. Má kruhovou chybu pravděpodobně méně než čtyři metry.

Granát může být odpálen z několika druhů 155mm houfnic, které byly dodány kyjevským silám po zahájení ruské vojenské operace na Ukrajině, včetně samohybných PzH 2000 a AHS Krab a také taženého M777.

„Toto je pravděpodobně nejnebezpečnější část dodávky. Tato munice je vybavena vyhledávačem a může upravit dráhu letu při přiblížení k cíli. Jsou naváděny GPS a inerciálně,“ řekl mluvčí milicí DLR ruské tiskové agentuře.

Podle mluvčího jsou nejúčinnějšími protiopatřeními palba protibaterií a údery na sklady nábojů Excalibur.

„Může existovat pouze jedno protiopatření – účinné protibateriové aktivity, nálety na sklady, kde je tato munice uložena, a na vozidla přepravující ji na odpalovací zařízení. Musí být zabráněno jejich doručení do palebných pozic,“ řekl.V listopadu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že střela Excaliburu byla úspěšně zachycena nad oblastí Sumy. Tehdy ministerstvo neupřesnilo, jaký systém protivzdušné obrany byl použit k sestřelení naváděného dělostřeleckého náboje, ani neposkytlo záběry ze zachycení.

Spojené státy a Kanada zatím dodaly Ukrajině stovky nábojů Excalibur. 6. ledna Pentagon oznámil, že poskytne kyjevským silám dalších 500 nábojů jako součást nového balíčku vojenské pomoci v hodnotě přes 3 miliardy dolarů.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%