Svátek má: Soběslav

Zprávy

Velikost textu:

Maďarsko Kyjevu: Nepleťte se do našich vnitřních záležitostí!

Maďarsko Kyjevu: Nepleťte se do našich vnitřních záležitostí!

Maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů Péter Szijjártó považuje podpis smlouvy s Moskvou o dodávce plynu za vnitřní záležitost Maďarska.

Péter Szijjártó, maďarský ministr zahraničních věcí a zahraničních ekonomických vztahů
28. září 2021 - 06:20

„Protestuji proti pokusům Ukrajiny zasahovat do vnitřních záležitostí Maďarska a zajišťování vytápění v zimě,“ řekl Szijjártó na tiskové konferenci po podpisu Smlouvy o dodávkách plynu pro Maďarsko.

„Zajišťujeme, aby v bytech Maďarů bylo v zimě teplo, to je naše věc, nemá to nic společného s žádnými mezivládními a smíšenými komisemi. Žádám vás, abyste to nezaměňovali s politikou, to jsou různé věci, “ doporučil  ministr.

Podle Szijjárta když jede do ukrajinské metropole, tak nehledí „na to, kdo předtím byl v Kyjevě, kdo co podepsal“. Plyn do země je otázkou ekonomiky a národní bezpečnosti, nikoli politiky.


Sergej Makogon, generální ředitel ukrajinského operátora GTS, se mezitím obává výrazného omezení nebo úplného zastavení tranzitu plynu do Maďarska přes Ukrajinu. Své znepokojení vyjádřil na pozadí smlouvy mezi maďarskou stranou a Gazpromem o dodávkách plynu přes Srbsko a Rakousko.

„Navzdory smlouvě (o tranzitu plynu do Evropy mezi Moskvou a Kyjevem) do roku 2024 očekáváme výrazné další omezení nebo úplné zastavení tranzitu do Maďarska přes Ukrajinu. Technické dokončení Nord Stream 2 proto vytváří kritická rizika stávajícího tranzitu přes Ukrajinu a prodloužení smlouvy po roce 2024,“  napsal Makogon na Facebooku.

27. září podepsaly Gazprom a Maďarsko smlouvu na dodávku plynu do konce roku 2036. Přes Srbsko bude dostávat Maďarsko 3,5 miliardy metrů krychlových paliva ročně, další miliardu prostřednictvím Rakouska. Dohoda vstoupí v platnost 1. října, stanoví možnost změny podmínek za deset let.Jak poznamenala Jelena Burmistrova, generální ředitelka Gazprom Export, smlouva zaručuje stabilní dodávky a diverzifikuje jejich trasy. V říjnu tedy Maďarsko začne přijímat plyn prostřednictvím plynovodu Turkish Stream a dále prostřednictvím přepravních systémů plynu v jihovýchodní Evropě.

Po podpisu dokumentu zahájilo ukrajinské ministerstvo zahraničních věcí odklad zasedání mezivládní ukrajinsko-maďarské komise pro hospodářskou spolupráci. Ministerstvo uvedlo, že Kyjev je zklamán rozhodnutím Maďarska, které poškozuje vztahy s Ukrajinou.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)