Svátek má: Ivona

Zprávy

Velikost textu:

Leyenová si zvedla plat. Proč? No přece musí mít na zaplacení energií

Leyenová si zvedla plat. Proč? No přece musí mít na zaplacení energií

Používají to bezostyšně i přehnaně: Zhruba 50 000 úředníků EU dostalo na přelomu roku další výrazné zvýšení platů – druhé za šest měsíců.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně EK
7. ledna 2023 - 07:20

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si ještě před posledním zvýšením dopřála rekordní plat na náklady daňových poplatníků. Nyní bariéra EU překonává bariéru 30 000 eur měsíčně.  

Zatímco občané této země a dalších zemí EU sotva vědí, jak platit své účty za elektřinu a plyn kvůli sebedestruktivní ekonomické válce proti Rusku, eurokraté v Evropském parlamentu, útočiště pro národně neúspěšné politiky, si nyní pomáhají opět výrazným zvýšením platů.

Platy všech 50 000 úředníků EU, od komisařů přes europoslance až po státní úředníky, budou tentokrát zvýšeny zpětně k 1. červenci 2022.  Zvýšení je minimálně o  sedm procent. Loni v létě, uprostřed krize, si Brusel dopřál velké zvýšení platů, a to zpětně od ledna 2022. Už v létě bylo bruselská řídící, šéfka Komise Ursula von der Leyenová, považována za královnu pokladen: Tehdy v té době už pobírala měsíčně o 2 000 eur více a odnášela si až 29 205 eur měsíčně, přičemž přídavky činily celkem 34 000 eur.

Poslanci Evropského parlamentu si přišli celkem na 9 800 eur měsíčně a eurokomisař dostal plat o 1 460 eur vyšší. Kromě těchto vysokých platů vždy existovalo mnoho dalších výhod jako „odlučné“,  vysoké přídavky na děti, příspěvek na domácnost a pomoc při zřizování bytu a kanceláře.A teď zase prší peníze z daní. Tentokrát však předsedkyni Evropské komise von der Leyenovou platí, že se základním platem poprvé prolomí bariéru 30 000 eur měsíčně. Její příjem je nyní těsně pod 36 000 eur. Skládá se ze základního platu ve výši 31 250 EUR a nezdaněného zahraničního příspěvku. Zbytek eurokomisařů inkasuje měsíčně o 1 667 eur více a nyní dostávají 25 475 eur plus zahraniční příspěvek. Výrazně rostou i náhrady europoslanců. 705 poslanců nyní dostává o téměř 700 eur více základního platu než v roce 2021 a s 10 495 eury měsíčně poprvé inkasují pětimístný měsíční plat. Jsou zde také příplatky za docházku a další příspěvky.

Tato neočekávaná částka je umožněna automatickým procesem přizpůsobení EU. Důvod této nestoudné samoobsluhy: Vyšší životní náklady.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
60%