Svátek má: Sabina

Zprávy

Velikost textu:

Elysejský palác ignoruje otázky o odposlechu Macrona Marokem

Elysejský palác ignoruje otázky o odposlechu Macrona Marokem

Dvanáct dní po zveřejnění informací o spywaru Pegasus, který by mohl být použit k odposlechu telefonů politiků z mnoha zemí, Elysejský palác stále neposkytl novinářům žádné informace o tomto problému, píše Le Monde.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
1. srpna 2021 - 06:20

Jak uvádí deník, francouzské úřady odmítají odpovědět na otázku, zda byla potvrzena informace o odposlechu telefonu Emmanuela Macrona, a také o zapojení speciálních sil Maroka.
 
„Pokud se potvrdí fakta, jsou zjevně velmi vážná,“ tato fráze zůstává jedinou odpovědí Elysejského paláce na vyšetřování mezinárodních médií v rámci „projektu Pegasus“ 12 dní po zveřejnění, uvádí Le Monde.

Jak noviny připomínají, internetový zdroj Forbidden Stories spolu s 16 edicemi, včetně Le Monde a Amnesty International, zjistili, že provozovatel marockých speciálních služeb získal přístup k mobilnímu telefonnímu číslu prezidenta Francie, předsedy vlády a 14 ministrů, aby je později špehovali spywarem Pegasus. Současně pouze vysoce přesná technická analýza těchto smartphonů pomůže určit, zda byly skutečně napadeny, nebo byly pouze cílem, uvádí noviny.Le Monde tvrdí, že byl schopen analyzovat telefon tehdejšího ministra pro integrovanou transformaci životního prostředí Françoise de Rugise za pomoci mezinárodní laboratoře Amnesty, která se specializuje na sledování programu Pegasus. Ukázalo se, že na zařízení nebyly žádné známky narušení, ale byly tam známky předběžného zacílení, charakteristické pro Maroko. Podle publikace Amnesty International později zveřejnila svou metodiku, která umožňuje Národní bezpečnostní agentuře pro bezpečnost systémů, která je zodpovědná za digitální ochranu vládních zařízení, provádět vlastní kontroly.

Mezitím, 12 dní po zveřejnění odhalení, Elysejský palác, navzdory pravidelným dotazům z Le Monde, neoznámil výsledky těchto analýz - i když jen aby vyloučil obvinění z hackování telefonů zástupců nejvyšších úřadů, píšou noviny. „Prezidentská administrativa dodnes odmítá reagovat na naše dotazy, které jsou nicméně ve veřejném zájmu," uvádí deník .

(rp,prvnizpravy.cz,lemonde,foto:arch.)