Svátek má: Šarlota|Zoe

Zprávy

Velikost textu:

Die Welt: Německo je bezmocné vůči hrozbám amerických sankcí

Die Welt: Německo je bezmocné vůči hrozbám amerických sankcí

Přesto, že mluví o možných odvetných opatřeních, Německo je do značné míry bezmocné tváří v tvář hrozbám amerických sankcí, píše Die Welt.

Ilustrační foto
5. srpna 2020 - 11:06

Z právního hlediska je situace s Nord Stream 2 „velmi obtížnou šedou zónou“, upozorňuje odborník na mezinárodní právo Til Holterhus. Samozřejmě může pomoci stížnost na WTO nebo soudní řízení u amerického soudu, ale k tomu musí Washington přijmout represivní opatření, a nejen je vyhrožovat.

Spojené státy se snaží narušit výstavbu Nord Stream 2, aby „geopoliticky oslabily“ Rusko, uvádí Die Welt. A nyní „zacílily“ na evropské společnosti zapojené do projektu. Podniky z Německa jsou také na seznamu těch, kterým mohou být sankcemi dotčeny. Němečtí podnikatelé a politici požadují odvetná opatření, ale z právního hlediska to nebude tak snadné, uvedl odborník na mezinárodní právo Til Holterhus z univerzity v Göttingenu.

Existují dokonce pochybnosti o tom, zda americké pokuty lze nazvat „extrateritoriální“, vysvětluje expert. Skutečnost je taková, že zákon „O konfrontaci amerických protivníků prostřednictvím sankcí“ nezmiňuje žádné kroky na svrchovaném území cizích států. Mluvíme pouze o zákazu vstupu do Spojených států, uzavření přístupu na americký trh a zabavení majetku umístěného v zemi.


Washington se samozřejmě těmito domácími opatřeními snaží dosáhnout „extrateritoriálního účinku“, připouští Holterhus. Bylo by však nesprávné z toho vyvozovat, že porušují německou suverenitu a zákaz zintervence OSN. Z pohledu mezinárodního práva jde o velmi „jemnou linii“, vysvětluje právník.

Ještě obtížnější je analyzovat situaci z hlediska práva Světové obchodní organizace. Spojené státy a EU jsou jako členové WTO jsou povinny dodržovat dohodnutá obchodní pravidla, která rovněž fungují na americkém území. Podle nich je absolutně nepřijatelné, pokud jedna ze stran přijme diskriminační sankce proti zahraničnímu zboží a službám, přičemž pro toto rozhodnutí argumentuje v zájmu národní bezpečnosti. To je možné pouze v extrémních případech, vysvětluje Holterhus.

Stížnost na WTO nebo žaloba u amerického soudu může tento konflikt vyřešit, ale za to musí Spojené státy přijmout sankce, nikoli jimi pouze hrozit.

Pokud Washington dosáhne svého cíle pouze hrozbami, tyto možnosti zmizí, zdůrazňuje expert. „Hrozby sankcí proti německým podnikům jsou nepopiratelně nepřátelské," uzavírá Holterhus. „Z pohledu mezinárodního práva je to velmi obtížná šedá zóna."

Německo je v této situaci bezmocné, takže je třeba hledat řešení transatlantického konfliktu na úrovni diplomacie.

(kou, prvnizpravy.cz, welt.de, foto: arch.)