Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

Deeskalace na Donbasu? Jen krátkodobý odklad, nic víc..

Deeskalace na Donbasu? Jen krátkodobý odklad, nic víc..

Mezi mnohými existuje silný pocit úlevy: Ministr obrany Šojgu prohlásil, že formace nasazené Ruskem do západního Ruska se nyní vrátí na své pravidelné základny.

Ilustrační foto
25. dubna 2021 - 04:20

Ukrajinci samozřejmě tvrdí, že „odrazili ruský útok“, zatímco Rusové říkají, že „Západ dostal zprávu“. Je to tak a pokud ano, kdo má pravdu?

Myslím si, že můžeme nesmysly Kyjeva vypustit z hlavy. Nikdo kromě samotných Ukrajinců, vážně nevěří, že Rusko jen „mrkalo“. Už jen proto, že naopak zničení celé ukrajinské armády by Rusku trvalo méně než týden. Ukrajinci to ve skutečnosti velmi dobře vědí, prostě si to nepřiznají.

Všimněte si, že zatímco Ukrajinci tvrdí, že odradili Rusko, Rusko netvrdí, že odradilo Ukrajince, místo toho Rusko prohlásilo, že ruský medvěd zařval dostatečně hlasitě, aby odradil sjednocený Západ. Právě tam máme důležitou stopu o tom, co se skutečně stalo.

Já však tvrdím, že příčiny, které vyvolaly počáteční ukrajinský tah, který přinesl velkou obrněnou sílu přímo na linii kontaktu, stále existují. Jinými slovy, nic nebylo vyřešeno.

Stalo se toto: V reakci na hrozbu ze strany Ukrajinců i USA / NATO Rusko jednoduše prokázalo svou schopnost rychle soustředit skutečně obrovskou sílu (2 armády a 2 výsadkové divize) podél svých hranic. Také Rudko přesunulo kaspickou flotilu do Černého moře, přivedlo velké přistávací lodě a obecně „napnula své vojenské svaly“, aby sdělila jasnou zprávu Ukrajincům, Evropanům a USA:
  • Ukrajincům: zaútočte na Donbas a zemřete, pokud jde o Ukrajinu, rozpadne se na několik nových nástupnických států.
  • K EU: pokud začne válka, ztratíte dokonce i velmi málo agentur, které vám zbyly, a vaše ekonomika nebude konkurenceschopná vůči USA.
  • Do USA: pokud začne válka, budete čelit ostré volbě: ztratit tvář nebo zahájit totální válku proti Rusku.

Ano, zatím se tato strategie ukázala jako velmi účinná. Ukrajinci byli zjevně vyděšení a EU neprojevila nadšení pro tuto válku (kromě Velké Británie, která riskuje velmi málo, a Poláků, kteří se specializují na hloupá historická rozhodnutí). Pokud jde o „Bidena“, uvědomil si, že totální válka proti Rusku byla sebevražedná.

Takže jsme nyní mimo nebezpečí?

Rozhodně ne. Západ je odhodlaný dosáhnout ještě jedné věci: bojovat s Ruskem až do posledního Ukrajince. Pro americké neokonzervativce je radost vidět, jak se dva slovanští bratři navzájem zabíjejí, starý sen. USA dále musí dostat EU na její hospodářská kolena, aby ji donutily nakupovat energii, služby a zboží z USA. V neposlední řadě by Ukrajina ztratila veškerou podporu USA: jedinou věcí, kterou může Ukrajina stále nabídnout, je být trnem v oku Ruska.A pak je tu režim „Ze“ v Kyjevě: není životaschopný, nereformovatelný, Ukrajina je komplexně deindustrializována a nyní Ukrajinci umírají v obrovském počtu na pandemii COVID: Banderastan je konečný selhávající stát, horší než mnohé africké. Ano, „Ze“ řekl svým pánům, aby „to ochladili“, a zatím poslechli, ale to nevyřeší žádný z jeho problémů. Horší je, že existuje spousta dobře vyzbrojených útvarů ukronacistů, kteří stále mají prostředky k vytvoření nějakého druhu incidentu, který by celou věc znovu nastartoval. Je také třeba připomenout, že Britové mají osvědčené záznamy o úspěšných tajných operacích, které podle definice zahrnují falešné příznaky.

Jinými slovy, nic se opravdu nezměnilo . Ano, právě teď se strýček Sam pokouší zjistit, jaké jsou jeho možnosti, a přijde s opraveným plánem (pamatujte, neokonzervativci jsou hloupí, ano, ale jsou také krátkodobě chytří, „horizontální“) . „Biden“ si právě teď líže rány z trapné tváře s pokusem zabít Lukašenka a (upřímně hloupé) nesmysly vycházející z České republiky. Existují náznaky, že si alespoň Němci uvědomují, co se ve skutečnosti děje, a kdo se je opravdu snaží podvádět (zatímco většina německé politické třídy je zkorumpovaná až na kost, někteří němečtí politici jsou citliví na náladu německých podnikatelů.

Jednoduše řečeno: Vše, co dnes pozorujeme, je krátkodobý odklad, nic víc .

Rusové to vědí a lze s jistotou říci, že zatímco některé jejich síly demonstrativně ustoupí, jiné zůstanou. Ještě důležitější je, že nyní, když bylo tento operativní přesun klíčových formací velmi veřejně procvičen, Rusové ukázali USA / NATO, že Rusko dokáže čelit jakékoli vojenské hrozbě (na rozdíl od toho by NATO trvalo několik měsíců, než  by přivedlo dostatečně velkou sílu na východní Evropu a ukázat věrohodnou hrozbu).


Nakonec Ze učinil docela směšnou nabídku, ve které řekl Putinovi, že by se měli setkat. Putinova odpověď byla dokonalá: Chcete se se mnou setkat, abychom prodiskutovali naše bilaterální vztahy (které jste mimochodem zničili) - jistě. Žádný problém. Ale pokud chcete diskutovat o Donbasu, musíte se zapojit do přímých rozhovorů s LDNR, jak stanoví Minská dohoda a Steinmeierův vzorec, který jste podepsali. Jinými slovy, zpět na začátek.

Toto není situace jednoho, ale dvou „trnů“: Ukronazi Banderastan je rozhodně trnem v oku Ruska, zatímco LDNR je trnem v oku Banderastanu. Uzavírejte sázky, která strana může vydržet trn déle?

Mnozí na to zapomněli, ale Porošenko ve chvíli vzteku řekl Putinovi „vezmi si Donbas, pokud ho chceš!“ A Putin odmítl. Od té doby Rusové znovu a znovu ukazují, že Donbas nechtějí. Nanejvýš ho možná budou muset vzít, aby Donbas zachránili před genocidou, ale ani v tomto případě Rusové nemají v úmyslu napadnout zbytek Ukrajiny, aby se museli vypořádat s 1) Ukronaziskými povstáními a 2) obnovením tohoto neúspěšného státu z jeho aktuální nuly celou cestu zpět. A to je nejhorší ruská hrozba nejen pro Ukrajinu, ale pro celou Evropu: Rusko nechce a ani nepotřebujei Ukrajinu a to ani v případě totální války. Rusko bude nanejvýš opakovat to, co udělalo ve válce 08.08.08: zbavit nacistický režim vyhlazením ukrajinské armády a nechat režim přirozeně kolabovat.

Tak co si myslíte? Zpět k rozumu, nebo jen odklad?

(rp,prvnizpravy.cz,saker,foto:arch.)