Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Výprachtice plánují obnovu hasičské techniky svých jednotek

Výprachtice plánují obnovu hasičské techniky svých jednotek

Deset kilometrů od Lanškrouna se nachází obec Výprachtice, kterou ve čtvrtek navštívil hejtman Martin Netolický.

Luděk Skalický a Martin Netolický
28. června 2020 - 20:08
(Komerční sdělení)

Vzhledem k tomu, že starosta obce Luděk Skalický je tělem i duší hasič, točila se převážná část debaty právě o profesionálních a dobrovolných hasičích, a to nejen v souvislosti s koronavirovou pandemií a povodněmi. Obec také plánuje přípravu parcel pro výstavbu rodinných domů.

„Výprachtice v letošním roce žádají o dotaci v rámci našeho dotačního titulu na pořízení dopravního automobilu, prioritu však v tuto chvíli má cisterna, jelikož místní jednotka využívá Tatru z roku 1975 a je již velmi obtížné řešit jakékoliv opravy, nehledě na výměnu dílů," řekl hejtman Netolický.

„Zároveň mají podanou žádost na pořízení dopravního automobilu. V letošním roce jsme podpořili 47 žádostí a za celou dobu trvání této státní dotace, ke které přispíváme 300 tisíc korun na žadatele, se jedná o vice jak 160 dopravních automobilů," doplnil hejtman Martin Netolický. 

Místní jednotka je velmi aktivní, což potvrdil i starosta Skalický. „Naše jednotka v loňském roce absolvovala 18 výjezdů a v letošním roce jsme na přibližně dvaceti. K tomu samozřejmě ani nepočítám různou pomoc v obci. Jedná se tak pouze o výjezdy přes operační středisko," řekl starosta Skalický. Ten informoval hejtmana o plánech na zasíťování sedmi stavebních parcel pro výstavbu rodinných domů či dobudování kanalizace.Výprachtice
Obec Výprachtice se nachází v podhůří Orlických hor přibližně deset kilometrů od Lanškrouna. Skládá se ze tří částí – Výprachtice, Koburk, Valteřice. Část Valteřice, vzdálená 5 km, slouží především k rekreaci. Část Koburk leží jižně od Výprachtic. Obec je významnou turistickou oblastí, která se nachází v blízkosti lyžařského střediska Čenkovice. Prochází jí řada turistických cest a cyklostezek. Nachází se zde 175 rekreačních objektů a chat. Trvale zde žije 952 obyvatel.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)