Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Vědci Univerzity Pardubice pomohli vyvinout speciální čip

Vědci Univerzity Pardubice pomohli vyvinout speciální čip

Vědci Univerzity Pardubice se podíleli na vývoji čipu pro přesnější testování na Covid-19.

Ilustrační foto
26. dubna 2021 - 11:30

Výzkumníci Univerzity Pardubice, tým prof. Zuzany Bílkové z Fakulty chemicko-technologické, vyvinuli ve spolupráci s vývojáři firmy IQS Group speciální čip, který by mohl zpřesnit výsledky testů na Covid-19. Díky jeho vlastnostem, které koncentrují virové částice, bude možné zachytit i pacienty zcela bez příznaků. Na novém využití unikátního nanomateriálu se podílel i tým Dr. Jana Macáka z Centra materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice.

Vědci našli způsob, jak ze vzorku vychytat všechny virové částice, virové částice přímo v čipu rozrušit a nukleovou kyselinu viru vyčistit od všech kontaminujících látek. Celý proces je kompatibilní s následnou metodou PCR. Přípravu vzorku lze po odběru udělat okamžitě, kdekoliv mimo laboratoř a zvládne jí i poučený laik.

„Oživili jsme nanostrukturovanou destičku o velikosti menší než kreditní karta. Tento čip s mikrometrovými kanálky a různě strukturovanými zónami je vyroben pomocí přímého litografického zápisu a replikací mechanickým lisováním,“ popisuje podobu čipu vedoucí excelentního týmu na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice prof. RNDr. Zuzana Bílková, Ph.D.

Tým vědců při vývoji designu čipu vsadil na magnetické vlastnosti nanomateriálů a na možnost jejich velký specifický povrch „ozdobit“ molekulami, které dokážou specificky reagovat s virovými částicemi, nebo přímo s RNA molekulou. Ideálním vychytávačem virů jsou specifické protilátky a pro izolaci RNA experti použili nový a unikátní nanomateriál, který má schopnost na sebe vázat pouze tyto polymerní molekuly a pochází také od výzkumníků Univerzity Pardubice.

Materiál vyvinul Dr.-Ing. Jan Macák z Centra materiálů a nanotechnologií (CEMNAT) Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „Jsem velmi rád, že náš materiál na bázi magnetických nanotrubic má takové schopnosti, že poráží v této aplikaci i komerční materiály. Vždy se snažíme o to, aby naše vyvíjené materiály měly špičkové vlastnosti. Je skvělé, že tento čip, vyvinutý ve spolupráci týmu paní profesorky Bílkové a IQS Group je dokáže využít právě pro tuto aplikaci,“ uvedl Dr. Jan Macák.Experti Univerzity Pardubice spolupracují na speciálním čipu s vývojáři firmy IQS Group. V současné době jednají o výrobě, ceně, kvalitě a spolehlivosti takového testu tak, aby se výrobek dostal co nejdříve na trh. Předtím je ale nutná validace, experimentální srovnání s dalšími metodami a zisk patentu. Kromě testů na nový typ koronaviru může mít čip využití všude tam, kde je třeba detekce RNA nebo DNA, tedy kromě medicíny třeba v případě forenzních analýz, které využívají kriminalisté.

Fénix povstal z popela, Grabštejn z ruiny

Pardubickenovinky.cz informovala Mgr. Martina Macková, vedoucí Oddělení propagace a vnějších vztahů Univerzity Pardubice.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:arch.upa)