Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

V kraji přišlo poprvé do školy 5 600 dětí

V kraji přišlo poprvé do školy 5 600 dětí

Do prvních tříd základních škol nastoupilo v letošním školním roce v Pardubickém kraji přibližně 5.600 dětí. 

Hejtman Martin Netolický v ZŠ v Dolní Čermné
3. září 2021 - 11:30

A jako už tradičně, našli všichni prvňáčci na svých lavicích dárkový batůžek na přezůvky plný dárků hlavně s dopravně-bezpečnostní tématikou. Hlavním cílem této krajské kampaně je seznámit děti s pravidly silničního provozu a bezpečným pohybem na cestě do a ze školy. V několika školách předali členové krajské samosprávy batůžky osobně.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický zahájil první školní den na Základní škole Vincence Junka v Dolní Čermné spolu se starostou Petrem Helekalem. „Především bych chtěl popřát dětem, jejich rodičům a učitelům, aby ten letošní rok byl o poznání klidnější a aby nebyla osobní výuka nijak narušena. Děti bez ohledu na věk potřebují být v kolektivu a ne před monitory svých počítačů. Ten možná částečně dokáže nahradit výuku, ale rozhodně ne stránku socializační,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková prožila zahájení nového školního roku s prvňáky v obci, kde je starostkou, v Řečanech nad Labem. Zde je tradicí, že se s prvňáčky a jejich rodiči sejde vedení obce, školky a školy nejdříve v mateřské školce, kterou oficiálně ukončí. Poté je čeká slavnostní jízda kočárem taženým koňmi, který je zaveze k základní škole. Zde je uvítají deváťáci a zavedou je za ruku do první třídy.

„Ve třídě na ně čekaly balíčky od Pardubického kraje, které jsem jim předala. Popřála jsem jim, ať hlavně mohou chodit do školy celé následující školní období, ať jsou zdravé a mají dobré známky.  Rodičům jsem popřála mnoho sil a shovívavosti a pedagogům pevné nervy. Všem jsem pak připomněla, že jsme ani v době covidové nezaháleli a postavili jsme pro děti venkovní učebnu a také ještě opravujeme chemicko-fyzikální učebnu, kterou si já sama jako školačka pamatuji ve špatném stavu. Pro všechny děti jsme pak v Řečanech vybudovali multifunkční hřiště,“ uvedla Michaela Matoušková.

Prvňáčky přivítal poprvé ve školních lavicích i radní Pardubického kraje pro oblast školství Josef Kozel. Ten zamířil na Základní školu Heřmanův Městec, a to nejen v roli radního, ale i starosty města. „Moc si přeji, aby děti mohly do škol bez dalších podmínek. Aby i přes složitosti s nařízenými testy v úvodu školního roku všichni vše zvládli a bylo to to poslední, co si v novém školním roce s nemocemi připomenou. Moc bych to přál dětem, ale i jejich učitelkám a učitelům,“ sdělil radní Josef Kozel.

Radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr zahájil nový školní rok na Základní škole a Praktické škole Svítání. „Moc bych si přál, aby se zde všichni noví žáci cítili dobře a aby se sem těšili. Ve Svítání mě přijali za přítele a kamaráda už před několika lety, podporuji tedy různé akce této školy a ta pozitivní atmosféra mě tady vždy znovu a znovu dostane a vtáhne. Mám proto velkou radost, že se této škole daří a věřím, že nejen nový školní rok opět zvládne na pomyslnou jedničku, ale že se jí také už v příštím roce podaří dobudovat původní, a přitom úplně nový objekt v Klášterní ulici. Ten bude pro žáky i pedagogy ještě přívětivější a prostornější. Navíc si budeme moci denně mávat, neboť mám okna kanceláře přímo naproti,“ uvedl Ladislav Valtr

Zaměstnanci školských zařízení se učí, jak si poradit s násilníkem

Tradiční dárkový balíček v podobě batůžku na přezůvky obsahuje reflexní předměty, bezpečnostní brožuru od společnosti BESIP, komiks o rodu Pernštejnů Pět století na zubra neplatí, časopis Můj vláček od Českých drah, rozvrhy hodin, omalovánky či další dárky od partnerů akce. Mezi ně patří Police České republiky, Hasičský záchranný sbor České republiky, Nemocnice Pardubického kraje a.s., společnosti KONZUM, Ravensburger, Saint-Gobain Adfors, Autoneum, Schaeffler Česká republika, ale také sportovní kluby BK JIP Pardubice a HC Dynamo Pardubice. Součástí balíčku je také časopis Krajánek, který připravili studenti a absolventi pedagogických škol z našeho kraje.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:kú)