Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

V kraji bylo podáno půl milionu očkovacích dávek proti koronaviru

V kraji bylo podáno půl milionu očkovacích dávek proti koronaviru

Pardubický kraj dosáhl během pátku 500 tisíc podaných očkovacích dávek na svém území.

Ilustrační foto
30. srpna 2021 - 11:30

Prvním, kdo byl v kraji očkován, byl 31. prosince primář ARO oddělení Pardubické nemocnice Jiří Pařízek. Nejvíce očkovaných za den bylo 6 247, a to 23. června.

„Už po vánočních svátcích nám bylo jasné, že budeme muset řešit očkování, a proto jsme začali připravovat strategii, jak budeme řešit jednotlivá očkovací místa, aby byla lidem dostupná. V lednu se potvrdilo, že to opět budou kraje, které mají sehrát v očkování klíčovou roli. Nemáme žádnou fakultní či vojenskou nemocnici přímo řízenou státem, a proto jsme vše museli zvládnout s kolegy z našich nemocnic. Do toho však téměř každý den přicházely nové a především rozdílné informace od státu, což nám přípravy rozhodně neulehčovalo. S odstupem jsem však přesvědčený, že jsme to jako kraj zvládli. A všem co pomáhali, patří můj velký dík," zrekapituloval dosavadní očkovací kampaň hejtman Martin Netolický.

Prvním velkokapacitním očkovacím centrem v kraji se stal sál Jana Kašpara v budově Reálky na Krajském úřadě Pardubického kraje. Následovaly další nemocnice akutní lůžkové péče, zařízení následné péče, ale i soukromé společnosti.

„V maximálním rozsahu jsme měli celkem 21 očkovacích míst po celém kraji, tak aby bylo očkování co nejdostupnější. Díky této síti jsem tak dokázali naočkovat i přes 6 200 osob za jediný den," řekla náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Michaela Matoušková.V Pardubickém kraji navíc kromě stabilních očkovacích míst funguje také očkovací kamion, který provozuje společnost Podané ruce. Ten kromě posílení očkování v Pardubicích a Chrudimi zajíždí do vybraných měst a obcí.

„V době, kdy jsme potřebovali zkrátit čekací dobu na očkování v Pardubicích, nám očkovací kamion zásadním způsobem pomohl. Poté jsme se domluvili s provozovatelem na očkování v dalších městech a obcích, kde byl zájem, a potřebovali jsme zvýšit proočkovanost obyvatel. Takto jsme bez předchozí registrace prozatím proočkovali přes čtyři tisíce lidí," uvedla náměstkyně  hejtmana Michaela Matoušková s tím, že kamion se v neděli přesouvá do Holic, následně do Letohradu, Lanškrouna, Moravské Třebové až dorazí 2. září do dlouhé Loučky.

Jeho pouť po regionu by však mohla pokračovat. „Znovu jsme kontaktovali starosty obcí s nabídkou přistavení kamionu a v tuto chvíli předpokládáme, že by mohl do kraje vyrazit znovu v polovině září. Opět by bylo možné bezregistrační očkování dvoudávkovou vakcínou od společnosti Pfizer a jednodávkovou vakcínou Janssen. Momentálně máme potvrzený zájem například z Vysokého Mýta, Žamberku či Kladrub nad Labem," upřesnil hejtman Martin Netolický.


Pardubickénovinky.cz informoval Dominik Barták, tiskový mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:kú)