Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

TECHNOhrátky provází rekordní zájem základních škol

TECHNOhrátky provází rekordní zájem základních škol

Snad už to dotřetice vyjde! Zářijový restart projektu TECHNOhrátky provází rekordní zájem základních škol.

TECHNOhrátky
22. srpna 2021 - 11:30

Loni na podzim, stejně jako letos na jaře zabránily covidové restrikce a dlouhodobé omezení výuky návratu TECHNOhrátek do škol v Pardubickém kraji. Devátý ročník oblíbeného projektu, který motivuje žáky k volbě technických a odborných profesí, nyní naplánoval svůj restart 8. září symbolicky tam, kde loni předčasně končil – ve Střední průmyslové škole stavební Pardubice.

Od května 2013 se během následujících osmi let zapojilo do TECHNOhrátek v rámci 95 speciálních akcí celkem 12 765 žáků ze 119 základních škol. V loňském roce se však uskutečnily pouze čtyři návštěvy středních škol – tři krátce před koronavirovým lockdownem na jaře, jedna při krátkodobém uvolnění hygienických opatření v září.

„Projekt TECHNOhrátky je jeden z pokladů Pardubického kraje v oblasti školství. Má zde už zavedenou tradici a z minulých let velmi dobrý ohlas od veřejnosti. Má velký význam i velký potenciál i do budoucna. A má velmi dobrou odezvu u dětí, učitelů, ale také u firemního sektoru. Tedy i přes všechny příběhy lockdownů od začátku zastávám názor, že zde nesmíme ubrat. Proto jsem rád, že je od září připraven a moc se těším, až odstartuje. A to s plným vědomím toho, že jej mohou ovlivnit vydávaná opatření. Jsme připraveni na to reagovat, ale s jasným cílem: TECHNOhrátky nezastavit, ale plně prožít!“ říká Josef Kozel, radní Pardubického kraje pro školství.

Termínová listina je nabitá. Navzdory výpadku jarních měsíců se podařilo organizátorům projektu sestavit zhuštěnou podzimní termínovou listinu zahrnující akce v patnácti vybraných středních odborných školách v celém regionu. V seznamu jsou všechny, v nichž se kvůli nástupu pandemie nemoci covid-19 v roce 2020 akce nekonala. Staronováčci jsou tentokrát jen tři – SOŠ a SOU obchodu a služeb Chrudim, SŠ zahradnická a technická Litomyšl a SŠ automobilní Ústí nad Orlicí.

„Ačkoliv je letošní ´jízdní řád´ projektu nabitý a na programu má v některých týdnech dokonce dvě akce, jsme připraveni ho krátce před Vánoci kompletně dokončit. Samozřejmě budeme respektovat veškerá hygienická opatření a různá omezení, ale věříme, že nebudou už tak kategorická, aby se TECHNOhrátky znovu předčasně zastavily. Přece jen už je ve společnosti aktuálně odlišná situace než třeba před rokem, postoupila vakcinace, školáci se pravidelně testují. Akcí se budou moci účastnit pouze negativně testovaní žáci na základě jmenného seznamu, počítáme s ochranou úst, dezinfekcí na všech pracovištích i častým větráním a také se zkráceným programem,“ vysvětluje Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Dlouhá covidová absence, v jejímž průběhu TECHNOhrátky nemohly navštěvovat školáky, vyvolala v souvislosti s jejich podzimním restartem vysokou poptávku po účasti ze strany základních škol. Organizátoři registrují zájem hned čtrnácti z nich, což představuje dvě stovky žáků, u premiérového zastavení v SPŠ stavební Pardubice – přitom kapacita dílen a učeben je zhruba poloviční.  

Navíc „vyprodané“ jsou i tři následující akce! Ještě víc školáků se přihlásilo do SŠ zemědělské a VOŠ Chrudim – 29. září by ji aktuálně chtělo navštívit patnáct základních škol a 230 žáků. Do SOU Svitavy se na 15. září přihlásilo zatím jedenáct základních škol (150 žáků).V předstihu se ozývají také školy ze spádových oblastí sousedních krajů – Středočeského (Žiželice, Žehušice) nebo Olomouckého (Staré Město pod Sněžníkem, Hanušovice, Štíty).

„Obrovský zájem nás samozřejmě těší a jen dokazuje, jakou pozici TECHNOhrátky za více než osm let existence mezi základními a středními odbornými školami získaly. Dokonce i SOU opravárenské Králíky, kde jsme v minulosti nejednou bojovali takřka o každého žáka, je nyní rozhodnuto navštívit 22. září sedm ´základek´ a jistá je už přítomnost zhruba stovky školáků. Na druhou stranu nás však čeká velice náročný výběr – nejen proto, že se na všechny nedostane, protože účastnický limit byl stanoven na sto žáků. Přesto však bude při výběru aktérů nezbytná velká dávka diplomacie i vzájemného pochopení ze všech stran,“ upozorňuje Helena Bártlová, manažerka projektu TECHNOhrátky.

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Vladimír Zemánek, Manažer projektu TECHNOhrátky.

(jv.pardubickenovinky.cz foto:arch.technohratky)