Svátek má: Jana

Regiony

Velikost textu:

Stavba nového mostu v Řečanech by mohla začít už letos

Stavba nového mostu v Řečanech by mohla začít už letos

Skoro sto let starý most v Řečanech nad Labem by se brzy měl dočkat náhrady. Již na podzim letošního roku by měly začít bourací práce, v roce 2025 se má začít se stavbou mostu nového. Hotovo by potom mohlo být nejpozději v roce 2026.

Most v Řečanech nad Labem
13. dubna 2024 - 11:30

Na stavbu, jejíž odhadovaná hodnota je přibližně 180 milionů korun, se podařilo získat finanční podporu od Státního fondu dopravní infrastruktury. „Díky intenzivním jednáním a důležitosti mostní stavby pro splavnost Labe se nám podařilo získat příspěvek ve výši padesáti procent celkové investice, což je pro vybudování mostu zcela zásadní. Chtěl bych poděkovat Ministerstvu dopravy za vstřícný přístup,“ uvedl náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy Michal Kortyš.

Díky této podpoře bude Pardubický kraj moci vybudovat most, který plně respektuje nejen všechny požadavky na splavnění Labe, ale i požadavky památkářů. „S novým mostem vznikne také oboustranný chodník, kde bude umožněn pohyb cyklistů, což je vzhledem k blízkosti Národní kulturní památky Hřebčín Kladruby nad Labem zapsanou na Seznam světového dědictví památky UNESCO, žádoucí,“ sdělil Kortyš.

Veřejná zakázka na dodavatele stavby by mohla být vypsaná už během následujících několika měsíců. „Most má být vybudovaný na železobetonových opěrách a délka přemostění je 88 metrů,“ řekl ředitel Správy a údržby Pardubického kraje Zdeněk Vašák s tím, že je zpracovaná projektová dokumentace a vydané stavební povolení. „V ideálním případě by už mohly na podzim začít první bourací práce,“ dodal Vašák.

Původní most v Řečanech nad Labem slouží od roku 1926 a jak na spodní stavbě, tak na samotné nosné konstrukci jsou zjevné trhliny a praskliny. Kraj proto pořídil nové mostní provizorium, které nechal v roce 2023 osadit vedle stávajícího mostu. Jeho součástí je i lávka pro pěší. Provizorium měří přibližně sto metrů a tvoří ho třímetrové moduly.„Až přestane sloužit v Řečanech, může ho kraj využít po jednotlivých modulech na jiných místech dle aktuální potřeby, případně ho pronajímat. Instalace provizoria a jeho pořízení stálo 67,2 milionu korun bez DPH,“ zmínil náměstek hejtmana Kortyš.

Pardubickénovinky.cz informoval Tomáš Kopecký za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.kú)Uvítali byste, kdyby se šéfem Evropské komise stal maďarský premiér Viktor Orbán?

Ano
transparent.gif transparent.gif
81%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
9%