Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

RESAO je koncepcí Pardubického kraje, rozhodli zastupitelé

RESAO je koncepcí Pardubického kraje, rozhodli zastupitelé

Regionální strategie adaptačních opatření (RESAO) se stala po rozhodnutí krajských zastupitelů základním koncepčním dokumentem celého Pardubického kraje pro oblast řešení dopadů klimatických výkyvů.

Ilustrační foto
28. prosince 2020 - 11:30

RESAO je projekt připravovaný Institutem enviromentálních výzkumů a aplikací (IEVO), jehož je Pardubický kraj zřizovatelem. Vzniká ve spolupráci s odbornými partnery a v letech 2020 až 2024 je rozložen do několika základních etap: startovací, návrhová, implementační, projekční a realizační. Zaměřen je primárně na vodu, ale nejenom na ni – důraz klade na správné fungování krajiny jako celku.

„Osobně jsem velmi rád, že jsme jako zastupitelstvo takto rozhodli. Jde o zásadní krok, který náš kraj posunuje zase o další kus dopředu. Náskok před ostatními získáváme v rámci celé ČR. V této souvislosti určitě patří všem, kteří se o založení institutu zasloužili, velké poděkování,“ poznamenal radní pro venkov, životní prostředí a zemědělství Miroslav Krčil.RESAO pracuje s logikou spočívající v tom, že je potřeba navrhovat opatření v místech, kde existuje potenciál ke zlepšení. A zároveň v místech, kde jsou jasně specifikovány požadavky i poptávka a bez realizace opatření by území mohlo přestat plnit své funkce. V první etapě bylo vyhodnoceno celkem 10 prioritních oblastí – problematických území v rámci celého Pardubického kraje. Nyní následují návrhové studie jako podklad pro projektové práce či například pro žádosti o dotace.

„Cílem celého tohoto materiálu a procesu musí být konkrétní realizace, nikoliv jen materiál samotný. Důležité bude mimo jiné udržet rovnováhu mezi jednotlivými opatřeními a efektivním hospodařením v krajině. Osobně v tomto vidím jednu z priorit,“ uvedl radní Miroslav Krčil.

Pardubickénovinky.cz informoval Dominik Barták,tiskový mluvčí, Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)