Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Řečanský most přes Labe by se mohl dočkat obnovy

Řečanský most přes Labe by se mohl dočkat obnovy

V letošním roce byla dokončena stavba nového mostu přes Labe mezi Valy a Mělicemi.

Most v Řečanech nad Labem
30. listopadu 2020 - 11:30

Dalším důležitým mostem, který není ve vyhovujícím stavu, je ten v Řečanech nad Labem. Toho by se měla obnova týkat v roce 2022 po dokončení rekonstrukce mostu v Přelouči. Stejně jako v případě stavby ve Valech, by se i v tomto případě mohlo jednat o sdruženou investici více subjektů.

Současný stav nepatří k nejlepším. Stavba však musí počkat na dokončení opravy jiného mostu přes Labe. „V roce 2021 nás čeká rekonstrukce mostu v Přelouči, a tak je nemyslitelné jak finančního, tak dopravního hlediska uzavřít také most v Řečanech, který musí sloužit jako objízdná trasa za omezení nosnosti a rychlosti vozidel. S jeho opravou bychom chtěli začít v roce 2022 stejně jako v případě Wonkova mostu v Pardubicích,“ uvedl 1. náměstek hejtmana pro oblast dopravy a dopravní obslužnosti Michal Kortyš.

„Stavebně technická podoba mostu je schválená a nyní naši krajští silničáři rekonstrukci mostu projektují. Vzhledem k tomu, že se nachází na splavné cestě, tak spadá do veřejného zájmu státu. Proto jsme oslovili Ministerstvo dopravy, Ředitelství vodních cest i Státní fond dopravní infrastruktury, aby se jako v případě mostu ve Valech jednalo o společnou investici. Přesné parametry spolufinancování budeme i nadále řešit. Předpokládáme, že na kraj by připadlo přibližně 36 milionů korun. Celková hodnota stavby se zpřesňuje a v tuto chvíli se pohybuje na 160 milionech,“ přiblížil plán náměstek Kortyš. Podle něho se nyní řeší také otázka mostního provizoria.


„Mostní provizorium je další investicí, kterou budeme muset řešit. V tuto chvíli zvažujeme, zda bude ekonomicky výhodnější pořízení mostního provizoria nebo jeho pronájem pouze na dobu úpravy mostu,“ doplnil Kortyš.

Kraj má pro evropské fondy připraveny projekty za 12 miliard

Finanční stránka investice je pro kraj obzvláště v této době nesmírně důležitá. „Naším zájmem je samozřejmě oprava důležitých mostů přes Labe, ale je nutné si uvědomit, že se jedná o finančně velmi náročné stavby, které bude z krajského rozpočtu za stávající situace jen velmi obtížné financovat. Pro představu v případě mostu ve Valech se jednalo o investici přesahující 250 milionů korun. Vše bude záležet na tom, jaký dopad bude mít schválený daňový balíček na rozpočet Pardubického kraje,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který je v krajské radě zodpovědný za oblast financí a rozpočtu.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.pk)