Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Rada kraje schválila rozpočtové provizorium pro rok 2021

Rada kraje schválila rozpočtové provizorium pro rok 2021

Na pondělním mimořádném jednání schválila Rada Pardubického kraje pravidla rozpočtového provizoria, podle kterých se bude kraj řídit do chválení řádného rozpočtu na rok 2021 a bude čekat na finální rozhodnutí zákonodárců.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
2. prosince 2020 - 11:30

Důvodem je nejistota týkající se daňových příjmů samospráv v souvislosti se schválením daňového balíčku.

„Rozpočtové provizorium je reakcí na současnou mimořádnou situaci, kdy se jedná o náhradu za řádný rozpočet. Ten jsme měli připravený, snažili jsme se hledat celou řadu kompromisů na jednání krajské rady, abychom rozpočet pro rok 2021 sestavili. Poslanecká sněmovna však začala řešit již mnohokrát komentované daňové balíčky, což způsobilo obrovskou nejistotu ve financování samospráv včetně našeho kraje. Proto jsme se s kolegy domluvili, že místo toho, abychom šli do rizika a museli v průběhu roku předělávat parametry rozpočtu, tak nyní připravíme pravidla rozpočtového provizoria a počkáme, jak dopadne situace na centrální úrovni. Nyní předpokládám, že bychom řádný rozpočet schvalovali na únorovém jednání zastupitelstva,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Kraj podpořil přípravu EU projektů obcí i další inovativní záměry

Samosprávy nyní s napětím čekají, jak dopadne debata na úrovni Senátu a Poslanecké sněmovny.

„Pro sestavení řádného rozpočtu musíme vědět, zda příjmová stránka bude postavena na čtyřech miliardách nebo 3,6 miliardách či dokonce 3,4 miliardách korun, což jsou dramatické rozdíly. Situace sice není jednoduchá, ale provozní výdaje zabezpečeny budou, což mohu jednoznačně garantovat. Nemůžeme dopustit ohrožení našich škol, nemocnic, sociálních ústavů či dopravní obslužnosti. Jednoznačně také mohu slíbit, že investice, které již byly zahájeny, a je jich opravdu mnoho, budou i nadále pokračovat,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.pk)