Svátek má: Otýlie

Regiony

Velikost textu:

Ptačí krmítka v Hamzově arboretu pomáhají ptákům i vědě

Ptačí krmítka v Hamzově arboretu pomáhají ptákům i vědě

Hojně navštěvovaná krmítka v Hamzově arboretu pomáhají ptákům i vědě.

Ptačí krmítko v Hamzově arboretu
12. ledna 2022 - 11:30

Stejně jako tisíce lidí po celém Česku v dne 7. ledna 2022  v Hamzově odborné léčebně sčítali ptáky na krmítku a v jeho okolí v rámci akce Ptačí hodinka, jejíž čtvrtý ročník, vyhlášený Českou společností ornitologickou, právě probíhal také v Hamzově parku a arboretu.

Jak sčítání probíhá? „Je to jednoduché: nasypat do krmítka dle pokynů správného přikrmování, připravit si psací potřeby, zjistit si přesnou metodiku sčítání na webových stránkách ptacihodinka.birdlife.cz, mít po ruce i fotoaparát a pak 60 minut pozorovat ptačí návštěvníky. Výsledky svého pozorování následně odeslat ornitologům pomocí webové stránky ptacihodinka.birdlife.cz“, vysvětluje ředitel Hamzovy léčebny, MUDr. Václav Volejník, CSc.

Během sčítání v „Ptačí hodince“ jsme zaznamenali v krmítku nebo jeho blízkém okolí návštěvu stehlíků obecných, hýlů obecných a zvonka zahradního, jehož počet výskytu v poslední době klesá a  Česká společnost ornitologická (ČSO) vyhlásila zvonka zeleného ptákem roku 2022. Pomyslné žezlo mu předalo káně lesní. Udělením titulu zvonkovi chtějí ornitologové upozornit na to, že ptáci, které považujeme za obyčejné a všudypřítomné, nemusejí být běžní napořád, pokud budeme do jejich životů a životního prostředí nešetrně zasahovat". Cenná data o výskytu zvonků mohla veřejnost dodat během Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítku, které proběhlo minulý víkend. Titul pták roku uděluje Česká společnost ornitologická (ČSO) obvykle druhům, které jsou veřejnosti dobře známé a s nimiž se může setkat ve svém okolí. „Zvonek obývá otevřenou zemědělskou krajinu s poli, sady a pásy křovin, ale žije i v lidských sídlech včetně největších měst, kde vyhledává zahrady a parky,“ říká k udělení titulu zvonkovi Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Zvonky zelené lze u nás pozorovat celoročně. „Na jaře můžeme vidět samce, jak zpívají z vrcholků stromů. Pokud máme na zahradě husté keře, zvonci u nás mohou zahnízdit. Na podzim se potom hejnka zvonků sdružují a potulují se polní krajinou, kde sbírají semena a další rostlinnou potravu. V zimě rádi přilétají do zahrad a na krmítka, kde si vybírají především slunečnicová semena. Zářivě žlutá páska v křídle v zeleném kabátku, mohutný kuželovitý zobák a hlasitý zvonivý hlas jsou hlavní znaky zvonka zeleného. Jméno odkazuje na jasný hlasitý zpěv, který připomíná zvonění malého zvonečku, případně elektrického domovního zvonku. To ale nebylo důvodem k pojmenování, protože jméno vzniklo dříve, než lidé začali zavádět elektřinu do domů,“ vysvětluje Vermouzek.

Pravidelnými návštěvníky krmítek v Hamzově arboretu jsou dále kromě sýkorek koňader, vrabců domácích a kosů černých také brhlíci lesní, pěnkavy obecné, červenky obecné, dlaskové čížci, hrdličky, holubi, strakapoudi ale i veverky. I přesto, že počet i pestrost druhů v jedné hodině jistě zajímavá, je to jen pouhý zlomek druhů, které v parku žijí. Pravidelným monitoringem jsme zjistili, že zde žije poměrně téměř 36 druhů ptáků a dalších živočichů, mezi nimiž jsou i druhy silně kriticky ohrožené, kriticky ohrožené i ohrožené.„Vedení léčebny podporuje druhovou ochranu živočichů i rostlin, v parku proto platí vnitřní předpisy, které se touto problematikou zabývají. Jedním z příkladů druhové ochrany jsou instalace budek pro hnízdění rorýsů při rekonstrukcích objektů v areálu parku, snaha o zajištění bezpečnosti ptáků proti nárazu do skel pavilonů, hmyzí hotely a pítka, ponechané „mrtvé“ dřevo, které je samo o sobě malou botanickou a zoologickou zahradou. Dodžují se i další opatření, která mají za cíl co nejvyšší účinnost druhové ochrany,“ dodává na závěr MUDr. Václav Volejník, CSc., ředitel Hamzovy léčebny.

Pardubickenovinky.cz informovala Jana Zavřelová, DiS. metodik parku, Hamzova odborná léčebna pro děti a dospělé.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:hamzova léčebna)