Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

První část opravené Larischovy vily se otevírá veřejnosti

První část opravené Larischovy vily se otevírá veřejnosti

Pardubický kraj podpořil záchranné práce, které provádí vlastník budovy, kterým je Československá obec legionářská, částkou 15 milionů korun.

Zámeček - Larischova vila
30. června 2020 - 11:30

V uplynulém týdnu, v den, kdy si připomínáme vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, se v Larischově vile v Pardubicích, kam byli ležáčtí obyvatelé odvlečení a následně popraveni, se uskutečnilo otevření zrekonstruované věže této budovy, která se na podzim loňského roku stala Národní kulturní památkou.

„Československá obec legionářská je pro mne osobně symbolem a zárukou toho, že je Larischova vila v dobrých rukách. Proto jsme se také zavázali pomoci se záchranou této budovy, která má nezpochybnitelný genius loci, částkou 15 milionů korun. Její historická hodnota je nevyčíslitelná a jsem rád, že se věž a sklepní prostory po létech strádání a chátrání znovu otevírají široké veřejnosti. Nejen mladá generace by si měla připomínat temnou dobu naší historie a nelidské zacházení s nevinnými,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Právě z rukou Československé obce legionářské a jejího předsedy Pavla Budínského obdržel hejtman medaili III. stupně za dlouhodobou a aktivní spolupráci s touto organizací, která stojí mimo jiné za úspěšnými projekty Legie 100 nebo Legiovlak.

Larischova vila je podle náměstka hejtmana Romana Línka nedílnou součástí nejen krajského města. „Právě v souvislosti s ležáckou tragédií a přilehlém areálem popraviště je Larischova vila místem, který by měl navštívit každý občan našeho kraje. Jsem rád, že se nám společně s městem, legionáři a díky zařazení mezi Národní kulturní památky snad také ve větší míře státem, daří budovu dávat do stavu, který si zaslouží,“ řekl Roman Línek, v jehož gesci je mimo jiné i kultura.Novorenesanční vilu, které se v Pardubicích říká Zámeček, si nechal v roce 1855 na okraji města postavit jako své reprezentační sídlo baron Larisch. V době německé okupace ji vlastnil policejní pluk z Kolína. Ve sklepeních budovy v období heydrichiády v roce 1942 nacisté vyslýchali spolupracovníky výsadkářů ze skupiny Silver A i obyvatele Ležáků, které následně zastřelili na nedaleké střelnici. Po válce ve vile působila škola důstojnického dorostu a od roku 1956 zde měla kanceláře a sklady pardubická Tesla. V roce 2000 koupila celý průmyslový areál i s vilou firma Foxconn, která po léta nevyužívaný zámeček bezplatně převedla v roce 2015 na Československou obec legionářskou. Organizace chátrající objekt postupně obnovuje.

Pardubickénovinky.cz informovalBc. Petr Šilar,  za Pardubický kraj.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)