Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Přijeďte nám sestavit rozpočet, vyzývá hejtman předsedu vlády

Přijeďte nám sestavit rozpočet, vyzývá hejtman předsedu vlády

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, který má ve své gesci oblast financí a rozpočtu, vyzval premiéra Andreje Babiše, aby přijel krajské radě pomoci sestavit rozpočet na rok 2021.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický
26. listopadu 2020 - 11:30

Hejtman tak reaguje na propady v příjmech samospráv, které mohou dosáhnout až 25 procent oproti původním předpokladům. To může mít kromě omezení dotační politiky vliv také na připravované velké investice.

„Premiéra Andreje Babiše jsem kontaktoval již v pátek prostřednictvím SMS zprávy a v pondělí jsem jej oficiálně pozval do našeho kraje, aby nám pomohl sestavit krajský rozpočet na rok 2021 a střednědobý výhled na léta následující. Pan premiér k mému překvapení opět na tiskové konferenci zmínil, že kraje nejsou fér a peněz mají dost. Rád pana premiéra seznámím s realitou a budu se těšit na rady, doporučení a podněty, jak máme s kolegy postupovat. My nemáme kouzelný proutek a neumíme čarovat. Rádi si počkáme a necháme si poradit, kde zdroje vykouzlit. Za nás plně garantuji věcné jednání a přátelskou atmosféru,“ uvedl hejtman Martin Netolický k dopisu.

Kraj míří k provizornímu rozpočtu

V něm popisuje aktuální finanční situaci Pardubického kraje. „Predikce Ministerstva financí ze září loňského roku počítala na letošní rok pro náš kraj s daňovými příjmy 4,7 miliardy korun. Upravená predikce z listopadu pak již 4,1 miliardy. Při započtení zrušení superhrubé mzdy bez náhrady pro obce a kraje bude částka činit pouze 3,4 až 3,5 miliardy korun. To je oproti předpokladům pokles o 1,2 miliardy jen pro letošní rok,“ napsal hejtman, který v tomto kontextu zmínil nezbytnost doplnění daňového balíčku kompenzacemi pro územní samosprávné celky.

„Pokud se má naše země ze stávající krize proinvestovat a maximálně udržet spotřebu vládního sektoru, aby dopad na HDP byl co možná nejmenší, tak se bez kompenzací neobejdeme,“ doplnil hejtman.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.pk)