Svátek má: František

Regiony

Velikost textu:

Pomoc osobám se zdravotním postižením se zlepšuje

Pomoc osobám se zdravotním postižením se zlepšuje

Pardubický kraj vytvořil nový Krajský plán vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením na období 2022 – 2026. Jedná se v pořadí již o pátý strategický dokument. Dotýká se konkrétních oblastí života těchto lidí.

Sportovní soustředění v Autokempu Buňkov
17. listopadu 2021 - 11:30
 
„Problematikou života osob se zdravotním postižením se náš kraj zabývá dlouhodobě,“ uvedl radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, a pokračuje: „Při tvorbě tohoto dokumentu jsme vycházeli ze 40 aktuálních podnětů, informací, ze zkušeností z let minulých a také z možností Pardubického kraje ovlivnit problémy osob se zdravotním postižením. V dokumentu je kladen důraz na otázky osvěty, na přístupnost staveb, dopravy a informací, na dostupnost vzdělávání a zdravotní péče, zaměstnávání osob se zdravotním postižením a dostupnost kulturních a sportovních aktivit a sociální péče.“

Podmínky pro vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením se zlepšují i díky celostátní legislativě. Velký vliv mají také aktivity konkrétních lidí a organizací v místě. „V Pardubickém kraji máme například několik poradenských středisek bezbariérovosti. Jedná se o Českou abilympijskou asociaci, Salvii, konzultační středisko České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě nebo třeba Tyflocentrum. Kromě toho pokračuje spolupráce s Dopravní fakultou Univerzity Pardubice při analýze přístupnosti zastávek veřejné linkové dopravy,“ vypočítává Pavel Šotola.

Významným rekreačním střediskem je pro imobilní občany v Pardubickém kraji kemp Buňkov v Břehách. Nabízí unikátní produkt „Dovolenou bez bariér“ se specializovanými službami pro osoby se zdravotním postižením. Tito lidé zde mohou využít  bezbariérové ubytování v chatkách i sjezd do vody na speciálních vozíčcích, konají se tu výcviky a předávání asistenčních psů, tréninkové pobyty sledge hokejistů či stolních tenistů s mezinárodní účastí a jejich víkendová soustředění. Jde jak o organizované, tak i individuální pobyty. Aktivity Autokempu Buňkov pro osoby se zdravotním postižením pravidelně podporuje Pardubický kraj.

„Nyní bychom chtěli zlepšit dostupnost tohoto kempu pro osoby se zdravotním postižením i prostřednictvím garantovaných nízkopodlažních autobusových spojů. Doufám, že se nám to od zahájení nových smluv s dopravci podaří,“ sděluje radní.

Pardubický kraj bude kromě jiného také pokračovat v mapování bezbariérových tras cestovního ruchu. Už nyní jsou na krajském turistickém portálu www.vychodnicechy.info trasy pro vozíčkáře, do budoucna by jich mělo přibývat.

Krajský rozpočet čekají v příštím roce velké výzvy

„Krajský plán jednou za rok vyhodnocujeme. Je sestaven tak, aby mohl pružně reagovat na změny a nové skutečnosti,“ doplňuje Pavel Šotola.Pardubickénovinky.cz imformovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%