Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Pernštejnské ženy se usadily i na zámku v Nelahozevsi

Pernštejnské ženy se usadily i na zámku v Nelahozevsi

Další verze výstavy Pernštejnské ženy a Evropa, která vznikla v rámci programu 500 let renesance ve východních Čechách, byla otevřena na zámku v Nelahozevsi.

Zámek v Nelahozevsi
17. června 2021 - 11:30

Panely podle autorů Tomáše Libánka a Pavla Marka připravilo Východočeské muzeum v Pardubicích a doplňují je nové ukázky dobových oděvů od Martiny Hřibové.

„Průsečíkem pardubických Pernštejnů a rodu Lobkowiczů, kterým zámek stále patří, byla Polyxena, pravnučka Viléma z Pernštejna. Tato dcera Vratislava z Pernštejna a španělské šlechtičny Marie Manrique de Lara se nejprve provdala za postaršího Viléma z Rožmberka a po ovdovění pak v roce 1603 za Zdeňka Vojtěcha Popela, prvního knížete z Lobkowicz.  Inspirací pro výstavu Pernštejnské ženy a Evropa byly právě dochované dopisy Polyxeny a jejích sester provdaných do různých míst Evropy. I proto jsme rádi, že další verze výstavy je nyní k vidění na lobkowiczkém zámku v Nelahozevsi, kde je také vystavena část rodových uměleckých sbírek,“ uvedl na vernisáži výstavy náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Ženy spojené s českým šlechtickým rodem Pernštejnů vytvořily sňatky s významnými evropskými rody příbuzenskou síť, která na počátku 17. století neměla obdoby a rozprostírala se od Madridu přes Neapol až po Prahu.

„Celkem patnáct originálně zpracovaných panelů, z nichž některé obsahují interaktivní prvky, nabízí návštěvníkům jedinečný vhled do této mozaiky a vysvětluje jim, jaký měly pernštejnské ženy vliv na evropskou politiku, kulturu ale třeba také módu či stravovací zvyky u šlechtických dvorů. Vzhledem k tomu, že právě španělská oděvní móda pro ně byla silným poutem, které je navzájem spojovalo, dostaly v rámci výstavy velký prostor také kopie dobových oděvů. Vystavené ošacení názorně přiblíží návštěvníkům trendy v oblékání šlechty převážně v druhé polovině 16. století,“ řekl Tomáš Libánek.

Výstavu doplňují moderní šperky od studentů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara při Západočeské univerzitě v Plzni inspirované lobkowiczkými sbírkami.

Výstava v Nelahozevsi má stejný základ, jako ta ve Východočeském muzeu na Zámku Pardubice, jen jiné aranžmá v dobových prostorách a jiné repliky dobových oděvů. Pardubicích uvidíte například šaty Jany z Pernštejna nebo šaty Anny Habsburské (sestry Rufolfa II.) pro běžný den, v Nelahozevsi zase třeba velmi zdobné šaty Anny Habsburské pro slavnostní příležitosti a řadu dalších.

Renesanční zámek v Nelahozevsi je příjemným výletním cílem. Byl postaven v 16. století, v roce 1623 připadl Polyxeně z Lobkovicz. Rod ovšem převážně  sídlil v nedaleké Roudnici nad Labem nebo ve Vídni.

Na turistickou mapu pernštejnských památek přibude zámeček v Semíně

Výstava Pernštejnské ženy a Evropa zde potrvá do konce srpna 2021. Poté se objeví i na dalších místech spojených s příslušníky rodu Pernštejnů.

Hrad Buchlov byl strategickou královskou pevností

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:kú)