Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Památka UNESCO v Kladrubech oslaví dva roky od zápisu

Památka UNESCO v Kladrubech oslaví dva roky od zápisu

Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem brzy oslaví dva roky od zápisu na světový seznam památek. To ale neznamená, že úsilí a o její udržitelný rozvoj končí.

Národní hřebčín v Kladrubech na Labem
19. června 2021 - 11:30

Na zachování jedinečnosti, autenticity i harmonického soužití lidí, koní a krajiny dohlíží nadále Rada památky UNESCO.

„Sešli jsme se 9 měsících, po netypickém období, kdy do hřebčína nemohli návštěvníci, a rušily se tradiční akce. Práce ale pokračovaly a nám se například podle požadavků UNESCO v této době podařilo rozšířit takzvané nárazníkové pásmo památky i na druhou stranu Labe. Rozhodnutí nabylo právní moci v závěru roku,“ říká předseda Rady památky a náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a pokračuje: „Nyní je naším hlavním úkolem dokončit takzvaný management plán památky, který připomínkovaly různé instituce a podle kterého se bude památka spravovat v budoucích letech. Jednáme také o možné odbočce z mezinárodní Labské cyklostezky na cyklotrasu do Kladrub. Rádi bychom, aby celé toto území bylo přátelské k cyklistům.“

Národní hřebčín také pokračuje v rekonstrukci historických objektů a v obnově zeleně. Připravuje se revitalizace budov vrátnice, postupně se obnovují historické stodoly, opravují se funkční objekty na systému vodních toků a započala obnova jabloňových alejí u dvora Josefov. Zatím poslední dokončenou rekonstrukcí v areálu Kladruby nad Labem je revitalizace stáje Paddock.

„Celkovou obnovu historické stáje Paddock z roku 1865 jsme dokončili v říjnu loňského roku. Původně byla určena pro ustájení anglických plnokrevníků. Součástí úprav stáje a jejího okolí byla i instalace nového hrazení přilehlých pastvin kopírující historické symetrické dělení a barevnost typickou pro národní hřebčín. Dokončena je také revitalizace stodoly Františkov v Selmicích,“ řekl ředitel hřebčína Jiří Machek.

Na turistickou mapu pernštejnských památek přibude zámeček v Semíně

Národní hřebčín v Kladrubech na Labem je také jedním z účastníků programu 500 let renesance ve východních Čechách a návštěvníci se zde mohou zapojit do soutěže „Kdo správně naplní Vilémovu truhlu“. Od 1. července otevře v prostorách zámku výstavu Vobora koňská mapující období správy statků rodem Pernštejnů.

Tvrz Dobrš patřila rodu Koců do roku 1608

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:nhk tomáš kubelka,pk)