Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Otevření konzulátu v Užhorodě by mohlo usnadnit vízový proces

Otevření konzulátu v Užhorodě by mohlo usnadnit vízový proces

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal s náměstkem ministra zahraničních věcí Martinem Smolkem o otevření generálního konzulátu v Užhorodě.

Jednání
13. září 2021 - 11:30

Otevření konzulátu v Užhorodě by mohlo Ukrajincům usnadnit vízový proces. Právě ze Zakarpatské oblasti, ve které Užhorod leží, přichází do České republiky až polovina pracovníků z celkového počtu Ukrajinců. Tématem by se mohla zabývat také Asociace krajů České republiky.


„V rámci našich setkání s vedením Zakarpatské oblasti jsme byli požádání o jednání s naším ministerstvem zahraničí o možnosti vytvořit konzulát České republiky přímo v Užhorodě. To by mohlo usnadnit žadatelům o víza komunikaci s našimi úřady, jelikož nejbližší konzulát je ve Lvově, který je od Užhorodu vzdálen čtyři hodiny jízdy autem. Zároveň by se mohla ještě více zintenzivnit humanitární pomoc, kterou na Zakarpatí poskytujeme nejen my, ale také Kraj Vysočina. Samozřejmě si uvědomujeme, že otevření generálního konzulátu není jednoduchou záležitostí po stránce finanční ani organizační, ale chtěli jsme upozornit na to, že ze Zakarpatí k nám míří přibližně polovina všech pracovníků z Ukrajiny a lze očekávat, že tento trend se nebude měnit,“ řekl hejtman Martin Netolický, který bude chtít toto téma otevřít také na nejbližším jednání Asociace krajů ČR.
Pardubickénovinky.cz informoval Dominik Barták, tiskový mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.kú)