Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Nepostradatelná lávka ve Chvaleticích se brzy dočká opravy

Nepostradatelná lávka ve Chvaleticích se brzy dočká opravy

Jedná se o jedinou spojnici mezi Chvaleticemi a okolními obcemi. Nejbližší most je až v Řečanech nad Labem nebo v Týnci nad Labem.

Lávka ve Chvaleticích
12. června 2020 - 11:30

Díky dotaci Pardubického kraje město nechá vypracovat projektovou dokumentaci, která je nutná pro získání státní dotace.

Ocelová lávka přes Labe slouží lidem hlavně při cestě na vlakové nádraží a do práce, do školy, k lékaři nebo za nákupy. Využívají ji také obyvatelé okolních obcí, třeba Selmic, Labských Chrčic nebo Hlavečníku. Funguje také jako zkratka mezinárodní labské cyklostezky do Národního hřebčína v Kladrubech.

„Kraj prostřednictvím odboru rozvoje poskytne městu dotaci 200 tisíc korun na pořízení projektové dokumentace, díky které Chvaletice dosáhnou na peníze ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Projekt je téměř hotov a jasně ukazuje, co a jak je nutné opravit," vysvětluje krajská radní Hana Štěpánová, zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.

Lávka byla dlouhé roky neudržovaná. Zrezivěla a zchátrala. Lidé přes ní mohli chodit jen na vlastní nebezpečí. Byla totiž v soukromém vlastnictví a majitel neměl na nákladnou opravu peníze. Naštěstí Město Chvaletice získalo v listopadu loňského roku lávku do svého majetku. Spolu s ní i pozemek na straně Selmic, kde je konstrukce ocelové lávky leží.

„Odhadované náklady na opravu a modernizaci jsou 15 miliónů korun. Je tu ovšem velká šance čerpat peníze z fondu SFDI. Projekt splňuje důležitá kritéria. Například křížení s jinou dopravní cestou nebo vznik cyklostezky v těsné blízkosti," uvádí krajská radní Hana Štěpánová (hnutí Starostové a nezávislí).

Spojnice, která šetří desítky kilometrů navíc. Proč je chvaletická lávka pro místní nenahraditelná? Kdyby tam nebyla, lidé by se na druhý břeh dostali až přes most v pět kilometrů vzdáleném Týnci nad Labem, kam se dá dojít jen po krajnici silnice. Nebo to vzít proti proudu Labe do přibližně stejně vzdálených Řečan.

V současné době obyvatelé obcí za řekou od města nechávají svá auta a kola na parkovišti a přejdou po lávce na železniční zastávku, odkud je vlak odváží nejčastěji do zaměstnání. Po málo frekventované silnici na druhém břehu od Chvaletic jezdí lidé hlavně na kole, včetně rodin s dětmi.

„Jsou zde příjemné rovinky a zajímavá místa k zastavení. Díky tomu, že cesta od lávky do Labských Chrčic je pěkná asfaltová a téměř bez aut, tak se na ní naučilo nejedno dítě jezdit na kole či kolečkových bruslích," říká starostka Chvaletic Zdeňka Marková.


Cesta je i turistickým lákadlem, protože vede přímo k Národnímu hřebčínu v Kladrubech nad Labem. Lidé se často zastavují i ve vyhlášených hospodách v Labských Chrčicích nebo v Hlavečníku. To jsou další důvody, proč má Město Chvaletice, ale i Pardubický kraj, motivaci lávku zachovat a vylepšit.

Když se lávka v roce 1987 postavila, okamžitě zlepšila kvalitu zdejšího života. „Jedni manželé mi vyprávěli, že v té době měli dvě malé děti. Bydleli v Labských Chrčicích a jejich rodiče bydleli ve Chvaleticích. Pravidelně se navštěvovali. Dokud nebyla lávka postavena, museli využívat přívozu, který jezdil jen v určitých časech nebo využít autobusové linky a oklikou přes Týnec nad Labem dojet do Chvaletic. Po postavení lávky mohli najednou dát své děti do kočárku a vyrazit pěšky do Chvaletic, kdykoliv se jim zachtělo," uvádí starostka Chvaletic Zdeňka Marková příklad, jak lávka usnadnila místním život.

Pardubickénovinky.cz informoval  Martin Madejewský, DiS., tiskový mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)