Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Na českotřebovských středních školách je živo

Na českotřebovských středních školách je živo

I přes dálkovou výuku je na českotřebovských středních školách živo.

Hejtman Martin Netolický s Josefem Kozlem v České Třebové
7. listopadu 2020 - 11:30

Hejtman Martin Netolický společně s novým krajským radním pro oblast školství Josefem Kozlem navštívili ve středu dvě krajem zřizované střední školy v České Třebové, a to gymnázium a technickou školu. Hovořili o jednak o aktuální situaci způsobené koronavirovou pandemií, ale také o investicích kraje do těchto škol.

„I přes stávající složitou situaci chci v nejbližších týdnech jednat osobně v místě se všemi řediteli našich středních škol a školských zařízení, abych se co nejrychleji zorientoval v problematice každé školy, jejich specifik a projektů, kterých jsou v tuto chvíli v různé fázi rozpracovanosti desítky až stovky,“ uvedl krajský radní pro školství Josef Kozel, který již v úterý navštívil svoji alma mater, tedy Gymnázium Josefa Ressela v Chrudimi, a s ohledem na stávající situaci také nedalekou Střední školu zdravotnickou a sociální Chrudim.

Gymnázium Česká Třebová. Historie českotřebovského gymnázia sahá až do roku 1909. Od roku 2012 je ředitelem školy Josef Menšík. I přes stávající uzavření gymnázia a omezení prezenční výuky je na českotřebovském gymnáziu poměrně živo.

„V průběhu podzimních měsíců dotahujeme dvě investiční akce. Tou první jsou opatření na úspory energií za 13 milionů korun. Zde se nejedná o klasické zateplení pláště vzhledem k ochraně historické budovy, ale o výměnu oken a zateplení půdy a střechy. Druhou akcí, která byla dokončena v průběhu září, byly práce na odvlhčení suterénu školy za 1,5 milionu korun,“ řekl hejtman Martin Netolický.

V příštím roce by mohla být zahájena investice do tělocvičny. „Zpracováváme projektovou dokumentaci na rekonstrukci podlahy v tělocvičně školy tak aby bylo v příštím roce možné rekonstrukci s předpokládanými náklady 1,5 milionu korun zahájit. Vše samozřejmě záleží na finančních prostředcích, které budeme mít na příští rok k dispozici,“ doplnil po jednání s ředitelem gymnázia Josefem Menšíkem hejtman Netolický.

Kraj rozšířil seznam profesí, které mohou využít „hlídací školy“

VOŠ a SŠ technická Česká Třebová. Školou, která v letošním roce oslavila 75 let od svého vzniku, je Vyšší odborná škola a střední škola technická. Ta sídlí ve městě ve dvou areálech a v dnešní podobě vznikla v roce 2011 sloučením VOŠ a SOŠ Gustava Habrmana se SOŠ a SOU technických oborů Česká Třebová. Od roku 2017 je ředitelem školy Jan Kovář.

„Vnímám výjimečnost českotřebovské technické školy, která je dlouhodobě spjatá s železnicí a v posledních letech se daří spolupráci s firmami a dopravci prohlubovat a podporovat také prostřednictvím krajských projektů,“ řekl Josef Kozel. Ten společně s hejtmanem prošel oba školní areály, seznámil se s dopravním sálem, železničním simulátorem, ale také sportovní halou v areálu Na Skalce.

„Škole se v posledních třech letech pod vedením ředitele Kováře podařilo při útlumu vyšší odborné školy navýšit počet studentů z 550 na 700 s rozvojem oborů, po kterých je poptávka na trhu práce, a to jak v železničních oborech, tak těch, které jsou spojené s IT,“ řekl hejtman Netolický.

Pardubickénovinky.cz informoval Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)