Svátek má: Václav

Regiony

Velikost textu:

Modernizace silnice z Ústí nad Orlicí do Hrádku pokračuje

Modernizace silnice z Ústí nad Orlicí do Hrádku pokračuje

Jednou z řady silnic, kterou Pardubický kraj v letošním roce modernizuje, je úsek silnice II/315 z Hrádku do Ústí nad Orlicí. Stavbaři se musí vypořádat s nestabilním terénem a erozí půdy.

Silnice z Ústí nad Orlicí do Hrádku
20. dubna 2021 - 11:30

V rámci plánovaného kontrolního dne se se stavbou a jejím průběhem seznámil hejtman Martin Netolický v pátek 16. dubna. Silnice se nachází v geologicky složitém území, čemuž bude nutné přizpůsobit i samotnou stavbu. To si vyžádá zvýšené náklady a změnu organizace práce tak, aby nedošlo k prodlužování stavby jako takové.

„Silnice II/315 je klíčovou komunikaci z Ústí nad Orlicí směrem na Choceň. Rozpad vozovky je v tomto směrem na Hrádek značný, což odpovídá zatížení komunikace, ale především jsou zde velmi složité geologické podmínky, které se projevily především v posledním roce. Přes zimu proběhl inženýrsko-geologický průzkum, který ukázal, že je území vysoce nestabilní a je třeba jej zabezpečit protierozními opatřeními. Proto budeme muset oproti předchozím předpokladům řešit celou řadu sanačních prací na přilehlém svahu a v řečišti Tiché Orlice. Vše musíme připravit tak, abychom mohli bez větších komplikací pokračovat ve stavbě. Tyto práce si vyžádají zvýšené finanční náklady, které budeme muset vyřešit v rámci krajského rozpočtu. Naším hlavním cílem však je, aby stavba pokračovala a byla dokončena dle plánovaného harmonogramu, i když vzhledem ke geologickým podmínkám je možné, že dojde k dílčím úpravám,“ řekl hejtman Martin Netolický.Na podzim začne na silnici II/315 další krajská investice. Na silnici II/315 se v letošním roce nejedná o jedinou krajskou investici. Poté, co byl v loňském roce zmodernizován jedenáctikilometrový úsek z Lanškrouna do Skuhrova za 150 milionů korun, bude se letos pokračovat ze Skuhrova až do Ústí nad Orlicí.

„Na konci března jsme vyhlásili výběrové řízení na dodavatele stavby a předpokládáme, že bychom staveniště mohli předat na počátku září. Předpokládaná hodnota kompletní modernizace tohoto sedmikilometrového úseku stavby před výběrovým řízením je 109,5 milionu korun,“ uvedl hejtman Netolický.

Nejvýznamnější stavbou pozdní gotiky na severní a střední Moravě je kostel sv.Mořice v Olomouci

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)