Svátek má: Vratislav

Regiony

Velikost textu:

Maškary z Hlinecka jsou na seznamu UNESCO už 11 let

Maškary z Hlinecka jsou na seznamu UNESCO už 11 let

Na loňský rok plánované připomenutí deseti let na Reprezentativním seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva se kvůli covidu přesunulo až na letošek, takže se nakonec slavilo 11 let v UNESCO.

Masopust Veselý kopec
13. listopadu 2021 - 11:30

Národní muzeum v přírodě a Muzeum v přírodě Vysočina při té příležitosti uspořádaly v Hlinsku slavnostní setkání pracovníků v oblasti tradiční lidové kultury se starosty dotčených obcí a neformálními organizátory a účastníky masopustních obchůzek. Za Pardubický kraj zde svou podporu vyjádřili náměstek hejtmana Roman Línek a radní Miroslav Krčil, který je zároveň starostou Hlinska.

Zápisu předcházela česká iniciativa vznik Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví, kterou se podařilo prosadit v roce 2003 v UNESCO, a která platí od roku 2006. U jejího zrodu stál bývalý český zástupce pro UNESCO Michal Beneš. Podepsalo ji 180 zemí a do současné doby tam je zapsáno necelých 600 statků. Od roku 2010 k nim patří i Vesnické masopustní obchůzky z Hlinecka, později přibyly Jízda Králů, České a slovenské loutkářství, Modrotisk a Vánoční ozdoby ze skleněných perliček. O zápis se ucházejí také sokolnictví, vorařství nebo ruční výroba skla.

„Je krásné, že se v našem kraji, konkrétně na Chrudimsku, můžeme pyšnit dvěma ukázkami těchto tradic. Obchůzky se konají v masopustním období jak v několika obcích kolem Hlinska, tak i pro širokou veřejnost na Veselém Kopci, a loutkářství u nás reprezentuje Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi a festival Loutkářská Chrudim. Kromě toho máme i dvě hmotné památky UNESCO, Zámek v Litomyšli a Krajinu pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem,“ uvedl Roman Línek.

Muzeum v přírodě Vysočina před 11 lety v čele s tehdejší ředitelkou Ilonou Vojancovou připravilo veškerou dokumentaci pro přijetí do UNESCO a v dalším období obchůzky a masky mapuje, zaznamenává a propaguje.

„V památkové rezervaci Betlém v Hlinsku máme stálou expozici masopustních obchůzek, pořádáme výstavy, programy pro školy a v Hlinsku se ujalo Rozloučení s Masopustem, na které se dobrovolně a s chutí chystají celé školy i mateřské školky. Také na Masopust na Veselém kopci jezdilo před covidem kolem pěti tisíc návštěvníků,“ řekla Ilona Vojancová. Ta na výzkumu lidových tradic v posledních letech spolupracuje i se studenty místního gymnázia.

Martin přijel do Slatiňan na černém koni

Současná ředitelka Muzea v přírodě Vysočina Magda Křivanová poděkovala především všem aktivním účastníkům obchůzek za výdrž a inspiraci pro mladou generaci. Díky tomu by se tyto zvyky mohly předávat i dál.


Pardubickénovinky.cz imformovala PhDr. Zuzana Nováková, tisková mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
22%
Ne
transparent.gif transparent.gif
57%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
21%