Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Litomyšl je dalším místem, kde si dobijete elektromobil

Litomyšl je dalším místem, kde si dobijete elektromobil

Elektromobilisté na východě Čech mají další možnost k dobití svých elektrických miláčků. Nová dobíjecí stanice funguje v Litomyšli na adrese Bělidla 1059. Dobíjecí stojan umožní dobití většiny kapacity baterií e-aut v řádu desítek minut.

Nová dobíjecí stanice v Litomyšli
6. prosince 2020 - 11:30

„Naším cílem bylo vybudovat stanici blízko centra, ale nechtěli jsme zabírat stávající parkovací místa. Snažili jsme se o to dva roky a nakonec se nám to ve spolupráci s ČEZ podařilo. Město vybudovalo dvě nová parkovací stání umožňující vsakování vody do země, ČEZ se postaral o dobíjecí stanici samotnou. Takže řidiči například při cestě z Prahy si mohou po hodině a půl udělat pauzu v Litomyšli, dobít svůj elektromobil a zajít si na kávu či na oběd do centra města,“ vysvětluje záměr města litomyšlský starosta Daniel Brýdl.

Veřejná rychlodobíjecí stanice funguje v lokalitě Bělidla 1059 v Litomyšli. Stojan ABB je standardně vybaven třemi dobíjecími výstupy o následujících parametrech:
  • Výstup 1, dobíjecí typ COMBO, konektivita s vozidlem – kabel 2,5 m s konektorem CCS, výstupní výkon 50kW
  • Výstup 2, dobíjecí typ CHAdeMO, konektivita s vozidlem – kabel 2,5 m s konektorem CHAdeMO, výstupní výkon 50kW
  • Výstup 3, dobíjecí typ AC, konektivita s vozidlem – zásuvka, výstupní výkon 22kW (32A/ 400 V)

A aby vandalové neměli šanci, je dobíjecí stanice doplněna o antivandal prvky -  uzamykání zásuvek během dobíjení, odpojení kabelu jen po autorizaci uživatelem, a má  pojistné hlavice na zvenčí přístupných šroubech proti nežádoucí demontáži.

„Elektromobily už na českých silnicích zdomácněly, momentálně je jich v ČR více než 5000. Z pozice největší energetiky cítíme spoluodpovědnost za rozvoj elektromobility, který chceme podpořit především výstavbou robustní rychlodobíjecí infrastruktury umožňující rychlý pohyb mezi městy. Těší nás, že město Litomyšl vyšlo vstříc a vybudovali jsme další dobíjecí lokalitu,“ říká Tomáš Chmelík, manažer útvaru čisté technologie ČEZ.Po loňských instalacích rychlodobíjecích stanic ve Vysokém Mýtě a v Hradci nad Svitavou, Moravské Třebové jde o další lokalitu, kde si v Pardubickém kraji dobijete elektromobil.

Východočeský region
V širším východočeském regionu provozuje ČEZ v současnosti celkem 29 veřejných dobíjecích stanic, z toho 23 rychlodobíjecích. V Pardubickém kraji je aktuálně v provozu celkem 10 veřejných rychlodobíjecích stanic ČEZ, z toho 9 rychlodobíjecích umožňujících doplnění většiny kapacity baterií vozu v řádu desítek minut. Vedle krajské metropole je tento typ stanic řidičům elektrických aut k dispozici v Hlinsku, Hradci nad Svitavou u budoucí dálnice D35, Moravské Třebové a Vysokém Mýtě.

V Královéhradeckém kraji je aktuálně v provozu celkem 19 veřejných rychlodobíjecích stanic ČEZ, z toho 14 rychlodobíjecích umožňujících doplnění většiny kapacity baterií vozu v řádu desítek minut. Vedle krajské metropole je tento typ stanic řidičům elektrických aut k dispozici v Trutnově, Vrchlabí, Jaroměři, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou, Polici nad Metují a u dálnice D11.

Dobíjení v síti ČEZ
Síť dobíjecích stanic ČEZ je celorepubliková a stojany jsou uzpůsobeny pro nabíjení většiny stávajících typů a značek elektromobilů. Standardem v síti rychlodobíjecích stanic ČEZ je stojan ABB umožňující nabíjení všech typů a značek elektromobilů. Dobití většiny kapacity baterií elektromobilu zvládne v řádu desítek minut. Stojan je vybavený je DC konektory s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS o výkonu až 50 kW. Součástí nabídky dobíjecí stanice je také AC nabíjení se standardním konektorem Mennekes, který umožňuje nabíjení s výkonem až do 22 kW.

Plán rozvoje pro rok 2021:
Celkový počet stanic: V průběhu příštího roku chce ČEZ instalovat zhruba 100 nových veřejných dobíjecích stanic. Většina stojanů z uvedeného počtu by měla být rychlodobíjecí o výkonu 50 kW schopných dobít většinu kapacity baterií elektromobilů v řádu desítek minut.

Pardubickenovinky.cz informovala Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:čez)