Svátek má: Alois

Regiony

Velikost textu:

Kulturní dotace kraje po covidové stagnaci opět mírně rostou

Kulturní dotace kraje po covidové stagnaci opět mírně rostou

Radní Pardubického kraje projednali návrhy některých kulturních dotací. Po covidovém období, kdy byly dotace utlumeny, protože se mnoho akcí vůbec nekonalo, se opět dostávají na předcházející úroveň a v některých případech i mírně rostou.

Kraj podpořil opravu střechy kostela v Neratově
30. března 2023 - 11:30

Příspěvek profesionálním souborům - „Navýšili jsme příspěvek pro regionální působení Východočeského divadla a Komorní filharmonie na z 8,5 milionu na 9,35 milionu korun. Další profesionální hudební soubor Barroco sempre giovane dostane na činnost příspěvek 600 tisíc korun,“ uvedl náměstek pro kulturu Pardubického kraje Roman Línek.

Na zastřešení neratovského kostela - V rámci individuálních dotací podpořil kraj také opravu a střechy kostela Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. Cílem projektu je změnit dočasné zastřešení tohoto památkově chráněného objektu na trvalé, které bude dlouhodobě splňovat zpřísněná statická kritéria podle aktuálně platných norem. Dojde tak k zamezení dalšího znehodnocování historicky cenného sakrálního objektu a eliminaci bezpečnostních rizik pro návštěvníky. „Kostel je sice těsně za hranicemi kraje, ale je s námi velmi těsně propojen.  Díky celoroční návštěvnosti této památky mohou být financovány a provozovány chráněné dílny pro klienty sociálních služeb, denní stacionář a speciální základní škola pro děti s mentálním a kombinovaným postižením. Veškeré tyto aktivity zasahují i do našeho kraje, chráněné dílny jsou provozovány např. v Králíkách či Žamberku. Celkové náklady na opravu střechy jsou vyčísleny na necelých 20 milionů korun, z toho Královéhradecký kraj poskytl 7 milionů a náš kraj na základě návrhu Rady Pardubického kraje by poskytl 1,5 milionu,“ vysvětlil Roman Línek. Konečné slovo budou mít ještě krajští zastupitelé.

Pardubickénovinky.cz informovala PhDr. Zuzana Nováková za Krajský úřad Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.kú)