Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Kraj pokračuje se zaváděním ekologických a úsporných opatření

Kraj pokračuje se zaváděním ekologických a úsporných opatření

Pardubický kraj pokračuje se zaváděním ekologických a úsporných opatření při správě budov ve svém vlastnictví.

Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje
30. května 2023 - 11:30

Kromě zateplování a podpory solární energetiky ve vybraných objektech úředníci aktuálně připravují i projekty na zadržování a využívání srážkové vody.

„Připravili jsme další tři projekty do Operačního programu Životní prostředí. Rádi bychom tento dotační nástroj využili při zlepšení hospodaření se srážkovými vodami. Konkrétně v Dětském centru Veská v Sezemicích, Nemocnici následné péče Moravská Třebová a Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí. V centru Veská chceme vybudovat tří nádrže na zadržení dešťové vody a její následné využití pro zálivku trávníků a zahrady. Při získání dotace můžeme začít stavět již v roce 2024. Předpokládané náklady činí 4,5 milionu korun, dotace by mohla dosáhnout až 3,7 milionu a žádost o ni podáme v polovině června,“ sdělil radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr.

Ekologičtější a hospodárnější nakládání s vodou se plánuje i ve dvou dalších zdravotnických zařízeních. „V Nemocnici následné péče Moravská Třebová chceme vybudovat tlakovou stanici a zásobníky na vodu. Zdroj bude následně napojen na předpřipravené rozvody užitkové vody v lůžkovém pavilonu sloužící k napájení splachovačů v celém objektu. Aktuálně projektanti doplňují projektovou dokumentaci a žádost o dotaci chceme předložit na konci září. Celkové náklady se odhadují na 3,8 milionu, dotace by mohla pokrýt dva miliony,“ popisuje moravskotřebovský projekt náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková.Efektivnější hospodaření se srážkovou vodou plánujeme i v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí. Tam byla v roce 2020 zhotovena nová dešťová kanalizace. Vodu z ní bychom chtěli akumulovat a využít pro již hotové zavlažovací systémy. Předpokládané náklady dosahují výše 1,8 milionu a dotace může činit až 1,4 milionu. Projektovou dokumentaci máme hotovou, žádost o dotaci chceme podat na konci července. Od všech zmíněných projektů si slibujeme ekologičtější zacházení s vodou a z dlouhodobého hlediska i ekonomické úspory,“ dodává hejtman Martin Netolický.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: