Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Kraj míří k provizornímu rozpočtu

Kraj míří k provizornímu rozpočtu

V souvislosti se zrušením superhrubé mzdy a dalším prohloubením propadů v rozpočtech samospráv připravuje Pardubický kraj na rok 2021 pravidla rozpočtového provizoria.

Ilustrační foto
25. listopadu 2020 - 11:30

S tím souvisí také prozatímní zastavení vyhlášení dotačních titulů kraje do doby, než bude schválen řádný rozpočet kraje.

„Finanční situace samospráv nikdy nebyla v takové nejistotě jako v letošním roce. Kromě přímých dopadů koronavirové pandemie na daňové příjmy se musíme vypořádat s daňovým balíčkem a zrušením superhrubé mzdy, která je sama osobě nesmyslná. Dopad jejího zrušení je obrovský. Stát z mého pohledu dopady zvládne. Obce a kraje nikoliv. Předpokládaný dopad je až osm miliard na kraje a až 25 miliard na samosprávné obce,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

„Z těchto důvodů a pokračování debat nemůžeme připravit krajský rozpočet, protože nemůžeme vycházet z reálných dat. Proto budeme jednat o pravidlech rozpočtového provizoria, což jsem kolegům na pondělním jednání krajské rady navrhl a kolegové, mezi kterými jsou také starostové obcí, návrh plně podporují,“ uvedl hejtman Martin Netolický s tím, že z tohoto důvodu bude na 30. listopadu svoláno mimořádné jednání krajské rady.

Pravidly rozpočtového provizoria se řídí hospodaření kraje v případě, že není před 1. lednem schválen krajský rozpočet. Pravidla jsou zpracovávána v souladu se zákonem o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, tak aby byla zajištěna plynulost hospodaření kraje.

Vzhledem k tomu, že nebude jasný objem rozpočtu, se kterým bude kraj hospodařit v příštím roce, rozhodli krajští radní o pozastavení vyhlášení dotačních titulů na rok 2021.„Do doby, než budeme mít schválený rozpočet kraje, nemůžeme zodpovědně nastavit dotační politiku směrem k území. Budeme však jednat o dotacích, které jsou nezbytné pro provoz se zohledněním dílčích poklesů výše dotace. Jedná se například o dotace na provozování senior dopravy, venkovské prodejny, fungování sportovních klubů či knihoven. Jakmile budeme moci sestavit rozpočet a budeme znát jeho parametry, můžeme vyhlásit dotační tituly k pololetí roku 2021 s případným proplacením zpětně za první pololetí,“ uvedl hejtman Martin Netolický.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch)