Svátek má: Berta

Regiony

Velikost textu:

Kraj dotačně podpoří i školení poskytovatelů první pomoci

Kraj dotačně podpoří i školení poskytovatelů první pomoci

Další defibrilátory do obcí. Radní Pardubického kraje na svém posledním jednání schválili dotace na pořízení defibrilátorů pro dalších 18 obcí, které o ně zažádaly ve druhém kole dotačního programu.

Defibrilátor
31. května 2023 - 11:30

Pardubický kraj tak na přístroje, které mohou zachraňovat životy, vynaloží asi 700 tisíc korun. Dalších téměř 450 tisíc korun kraj poskytne na proškolení poskytovatelů první pomoci, tzv. first responderů.

Jde o nový dotační titul Pardubického kraje, jehož cílem je zvýšení kvality poskytované první pomoci, kdy mohou být k životu ohrožujícím situacím vysláni například dobrovolní hasiči. „First responder je proškolený poskytovatel první pomoci na vyžádání, který je zapojen do systému koordinovaného a aktivovaného zdravotnického operačního střediska v příslušném kraji. Laicky řečeno jde o prvního pomáhajícího při život ohrožujícím stavu. Jde o to, že zdravotnická záchranná služba proškolí členy jednotek požární ochrany, tedy hasiče v obcích, a tím se zvýší dostupnost první pomoci. Správně poskytovaná první pomoc na místě příhody je klíčovým momentem, který může v řadě případů ovlivnit přežití pacienta anebo průběh jeho další léčby,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková s tím, že kraj obdržel celkem 37 žádostí na proškolení 368 hasičů jednotek požární ochrany obcí ve výši téměř 450 tisíc korun.Dalších přibližně 700 tisíc korun Pardubický kraj rozdělí mezi 18 obcí, které z těchto peněz pořídí automatizované externí defibrilátory (AED). „Naším cílem je i nadále rozšiřovat síť dostupných AED a zvýšit tak bezpečnost na veřejných místech. Srdeční zástava vzniká obvykle neočekávaně, často bez varovných příznaků, a proto nikdo neví, zda se v příštích minutách nestane svědkem takové příhody nebo zda pomoc nebude potřebovat sám,“ dodala náměstkyně Matoušková.

Pardubickénovinky.cz informoval Mgr. Dominik Barták, tiskový mluvčí Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: