Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Kladruby chtějí být krásné pro všechny – pro turisty i pro obyvatele

Kladruby chtějí být krásné pro všechny – pro turisty i pro obyvatele

Nová točna pro autobusy, zastávky, kanalizace. Pardubický kraj podpoří řešení veřejného prostranství v Kladrubech nad Labem.

Starostka Kladrub nad Labem Lenka Gotthardová
23. června 2020 - 11:30

Nenápadná malá obec (22 km) západně od Pardubic se 640 obyvateli a celosvětovým věhlasem, tak to jsou Kladruby nad Labem. Tamní krajina, jejíž součástí je i samotný hřebčín pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní, je od loňského roku zapsána na seznam UNESCO. Vše se může zdát být v pořádku, ale nezastiňuje právě sláva a celosvětový věhlas místního hřebčína samotnou obec? Jak se zde žije obyčejným lidem?

Už v roce 1913 byla obec elektrifikována samotným Františkem Křižíkem, což umožnilo další technický rozvoj obce samotné. Jaká je dnešní realita? Pozorný návštěvník si všimne kontrastu. Ve stínu velkoryse pojatého zrekonstruovaného hřebčína se krčí vesnice, která bojuje s mnoha problémy.

Obec se skládá ze čtyř částí, z obce Kladruby nad Labem, Bílé Vchynice, Kolesa a obce Komárov.

„Je tu i vodovod a kanalizace, přesto řada vybavení obce stále chybí. V posledních letech se budují kanalizace v sousedních obcích Kolesa a Komárov v přípravě a očekávání je výstavba kanalizace v Bílých Vchynicích. Ve všech obcích je potřeba opravit silnice a chodníky," vypočítává starostka Lenka Gotthardová.

To ale není zdaleka všechno. Například obecní úřad je propojen s hasičskou zbrojnicí. V Kladrubech nad Labem dlouhodobě chybí kulturní dům a také centralizovaná autobusová zastávka. Teď jich tu stojí pět. Navíc většina autobusů se musí otáček na tzv. váze, kde je málo místa a dochází k poškozování autobusů nebo váhy.

„Nabízí se ideální řešení. Autobusy by se mohly otáčet v místě bývalé silnice ze 70. let. Díky tomu se nebudou muset kácet stromy nebo jinak necitlivě zasahovat do přírody," uvádí krajská radní Hana Štěpánová (hnutí Starostové a nezávislí).

Před pár týdny v Kladrubech vyhořela autobusová čekárna. Incident se stal impulsem, vytvořit logický a zajímavý pohled na část vesnice, která není bezprostředně u hřebčína.

„Velmi důležité je pro budoucno sjednocení úprav v centrech obcí, Kladrubami počínaje. Hřebčín byl v posledních letech pěkně opraven a obec by byla ráda, aby i úroveň její zástavby odpovídal standardu celosvětové památky UNESCO," zdůrazňuje starostka Lenka Gotthardová.

Zastupitelstvo obce si je všech nedostatků v Kladrubech nad Labem vědomo a postupně je řeší. Tempo všemu samozřejmě udávají peníze v rozpočtu.

„Jsem ráda, že změny k lepšímu urychlí dotace z Pardubického kraje. Podpoříme pořízení studie, která vyřeší veřejná prostranství částkou 150 tisíc korun," uvádí krajská radní Hana Štěpánová, zodpovědná za regionální rozvoj, evropské fondy a inovace.

„Velice si této podpory vážíme, protože díky tomu může dojít k souladu mezi úpravou krajiny okolo hřebčína i v obci samotné. Pardubický kraj dlouhodobě podporuje obec Kladruby n. L. hlavně v oblasti cestovního ruchu (altánky...) a vodohospodářství (kanalizace)," uvádí starostka obce Lenka Gotthardová.


V obci i v okolí jsou krásné staré stromy, jenže některé potřebují vyměnit a jinde je třeba nasázet nové. Na etapy se daří dosazovat stromy na místech, která zatím byla volná. Součástí studie a postupné realizace bude i výsadba keřů a bylin, které patří na venkov a ladí s okolní přírodou. Vše by zároveň mělo sloužit i ke vzdělávání, takže u všech dřevin budou tabulky s jejich názvy. Přibydou i nová posezení, úpravy cest podél toků a mnoho dalšího.

Žít v souladu s tak významnou památkou jako jeden z nejstarších hřebčínů na světě, který je domovem nejstaršího původního českého plemene koní – koně starokladrubského, je nádherné a zároveň komplikované. Veškeré stavební akce v obci musí projít schválením památkářů. To se bez odborných studií neobejde.

Obyvatelé Kladrub nad Labem stárnou. Rodinné domy se mění na chalupy. Velkou brzdou v rozšiřování obce je nedostatek stavebních parcel. Většina pozemků okolo je ve vlastnictví hřebčína.

„V době konání závodů, je v naší obci více koní než našich obyvatel a co je bohužel dlouhodobě také pravda, v naší obci se každoročně rodí více hříbátek než děťátek. Proto ještě stále pracujeme na úpravě územního plánu, aby v dohledné budoucnosti mohlo být v Kladrubech postaveno více domků, kam by se mohli nastěhovat mladí lidé se zájmem o toto krásné místo," uzavírá téma Lenka Gotthardová.

Pardubickénovinky.cz informoval  Martin Madejewský, DiS., tiskový mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:pk)