Svátek má: Michaela

Regiony

Velikost textu:

Hejtmani podpořili legislativní iniciativu Pardubického kraje

Hejtmani podpořili legislativní iniciativu Pardubického kraje

Asociace krajů podporuje návrh kraje na odsunutí účinnosti nového stavebního zákona.

Ilustrační foto
11. září 2021 - 11:30

Na jednání Asociace krajů České republiky podpořili všichni přítomní hejtmani legislativní iniciativu Pardubického kraje, která navrhuje odložení účinnosti nového stavebního zákona ve všech stupních vždy o jeden rok. Návrhem, který v pondělí schválili krajští radní, se budou 21. září zabývat také zastupitelé. Podle hejtmana Martina Netolického by měla být legislativní iniciativa kraje předložena k projednání nově zvoleným poslancům a vládě, která bude ustavena po říjnových volbách.

„Na zářijovém jednání zastupitelstva chceme projednat legislativní iniciativu, kterou by byla odložena účinnost nového stavebního zákona ve všech případech o jeden rok z důvodu organizační nepřipravenosti ze strany gesčního ministerstva pro místní rozvoj, ale také velkého množství nejasností ohledně převodu konkrétních agend v rámci dotčených orgánů státní správy,“ vysvětlil důvody hejtman Martin Netolický, který se problematikou nového stavebního zákona dlouhodobě zabývá.

„K našemu rozhodnutí přispěla i poslední jednání, která jsme s ministerstvem pro místní rozvoj měli. Na konkrétní otázky organizačního, personálního, ale i technického charakteru neobdrželi ani ředitelé krajských úřadů, ani členové komise Asociace krajů České republiky pro veřejnou správu a legislativu uspokojivé odpovědi. Nejde totiž jen o zřízení nových úřadů, ale také odluku archivů, odluku IT systémů, přechod pracovníků či prostory pro státní stavební správu. Jedná se z mého pohledu o bezprecedentní atak na spojený model územní veřejné správy, který povede pouze a jenom k paralýze stavební správy, nikoliv zlepšení a zefektivnění. Mimo to schválený zákon obsahuje zcela nereálné termíny implementace zákona,“ řekl hejtman.

Odložme účinnost nového stavebního zákona, vyzývají radní

Ten proto s legislativní iniciativou Pardubického kraje seznámil své kolegy v rámci jednání rady Asociace krajů České republiky. „Legislativní iniciativa, kterou projedná, a pevně věřím, že schválí zastupitelstvo Pardubického kraje, byla podpořena všemi přítomnými hejtmany. Asociace krajů jako celek tím chce podpořit především vyjasnění celé řady fatálních obtíží, které nová legislativa přináší. Návrh legislativní iniciativy je koncipovaný tak, že by se jím měla zabývat nová sněmovna i nová vláda vzešlá z letošních parlamentních voleb,“ uvedl hejtman Martin Netolický.


Pardubickénovinky.cz informoval Dominik Barták, tiskový mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:arch.kú)